Dlaczego odciąg trocin jest ważnym elementem w każdym warsztacie?

Piłowanie, frezowanie, toczenie, nawet proste szlifowanie. Wszystkie te czynności pozostawiają po sobie zużyte niewielkie drewniane bądź metalowe fragmenty w postaci pyłu, czy tez wiórów. Te z kolei zalegając na płaszczyznach roboczych wprowadzają nieporządek, możliwość łatwiejszego zapłonu (w przypadku drewna) lub skaleczenia (metal). Dlatego też aby zachować najwyższe bezpieczeństwo pracy, warto zainwestować w odciąg trocin.

Urządzenia takie nie są oczywiście niezbędne, ale bardzo dobrze poprawiają jakość oraz komfort użytkowania wielu narzędzi, co wpływa w dużym stopniu na samopoczucie użytkowników warsztatu. Dzięki temu możliwe staje się prostsze utrzymanie porządku i oszczędność czasu, który należałoby przeznaczyć na późniejsze sprzątanie.

Odciąg trocin jest więc ciekawym dodatkiem dającym przede wszystkim szybką możliwość uprzątnięcia miejsca pracy, nawet w czasie jej trwania, bowiem urządzenie to jest w stanie pracować równocześnie z innymi sprzętami gromadząc wszystkie resztki obrabianego materiału na bieżąco. A następnie przechowując je w specjalnym zbiorniku, który po napełnieniu wystarczy opróżnić.

Samo urządzenie z wyglądu może nie przypomina odkurzacza, jednak sposobem działania jest mu bardzo bliskie. Wyposażone w wydajny silnik ssący jest w stanie, w zależności od modelu, zbierać nawet kilka tysięcy metrów sześciennych trocin na godzinę, co jest dość dobrym wynikiem nie tylko dla małych prywatnych warsztatów, ale również nieco większych zakładów produkcyjnych. Obsługa odciągu jest bardzo prosta, podobnie jak i jego przenoszenie z miejsca na miejsce dzięki wbudowanym kółeczkom.

Powyższe powody sprawiają, że dziś odciąg trocin staje się może nie niezbędnym, ale z pewnością bardzo mile widzianym dodatkiem w męskim kąciku narzędziowym. Nie tylko pozwala zachować znacznie większy porządek w czasie pracy, ale również gwarantuje dzięki temu poprawę bezpieczeństwa. Dlatego też wiele osób wyposaża się w to urządzenie zapewniając sobie większy komfort w czasie pracy nad kolejnymi wymagającymi projektami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.