Fotele z masażem, czyli relaks i medycyna

Medycyna Zachodu niestety nie docenia relaksu i jego znaczenia w kwestii zdrowia człowieka. Dopiero niedawno odkryliśmy, że stres jest dla nas skrajnie niedobry, a relaks zaczęliśmy doceniać tylko dlatego, że jest przeciwieństwem stresu. Co ciekawe, moc relaksacji poznały już osoby, które od dawna korzystają z foteli z masażem, bo trzeba nam wiedzieć, że fotele z masażem nie są bynajmniej niczym nowym. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych są stosowane od ponad pół wieku, chociaż faktycznie uchodziły do niedawna za pewien ekscentryzm. Obecnie wiemy coraz więcej o ich mocy medycznej, więc fotele z masażem nikogo już nie dziwią.
Fotel z masażem to dobry sposób na relaks w domowym zaciszu

Fotel z masażem masuje relaksacyjnie

Relaks, jaki zapewniają fotele z masażem, pochodzi głównie z dwóch źródeł: rozluźnienia mięśni oraz ze specjalnej stymulacji układu nerwowego. Pierwszy z tych elementów jest bardziej oczywisty, ponieważ fotele masujące oddziałują bardzo wyraźnie na nasze mięśnie. Już po kilku chwilach korzystania z takiego sprzętu poczujemy, że się rozluźniamy i czasami nawet mogą nam przejść tak zwane mrówki przez ręce i nogi, co jest właśnie efektem rozluźnienia struktur do tej pory napiętych. Niedługo później pojawią się efekty rozluźnienia głębszego, do pojawienia się których potrzeba jednak już także drugiego, równoległego procesu rozluźniania.

Fotel masujący masuje też układ nerwowy

Czucie i ogólnie odczuwanie to czynności w stosunku do naszej świadomości bierne. Jeśli położymy rękę na stole, poczujemy jego obecność nie myśląc jakoś specjalnie o tym. W przypadku foteli masujących najpierw na pewno będziemy świadomie odczuwać masaż, ale niedługo potem będzie on po prostu zjawiskiem zachodzącym tak jakby obok nas. W tym czasie będzie go odbierał nasz obwodowy układ nerwowy i organizm będzie reagował rozluźnieniem bez udziału naszej świadomości.

Będzie miało to wpływ na wszystkie struktury, które normalnie pozostają poza naszą kontrolą, czyli na przykład na naczynia włosowate, które w dużej mierze odpowiadają za wysokość ciśnienia naszej krwi. Napięcie mięśni pojawia się też między innymi przy stanach zapalnych i jeśli układ nerwowy odbierze bodziec je znoszący, problemy związane z napinającymi się mięśniami też będą wyraźnie słabsze.