Hydrofobizacja – geneza powstania i zastosowanie

powłoki hydrofobowePowłoka hydrofobowa jest to specjalna warstwa, która chroni przed wodą, wilgocią, błotem i innymi czynnikami, których głównym składnikiem jest woda. Powłoka ta została wymyślona początkiem lat dziewięćdziesiątych przez niemieckich botaników Wilhelma Barthlotta oraz Christopha Neinhuisa. Pomysł stworzenia takiej nanopowłoki powstał z obserwacji liściu azjatyckiej rośliny – lotosu. Botanicy zaobserwowali, iż woda, która znajdzie się na tych liściach błyskawicznie spływa nie pozostawiając po sobie żadnego śladu – tak powstała technologia, która nazwana została hydrofobizacja.

Uczeni bardzo szybko zauważyli, iż takie właściwości powłoki tej rośliny można wykorzystać w wielu dziedzinach życia i zaczęli badać kolejne warstwy lotosu.

Okryli, iż liście pokryte są nanopowłoką, czyli jak sama nazwa wskazuje mikroskopijną warstwą, która nie przepuszcza wody. 1 nanometr to jedna milionowa milimetra. Hydrofobizacja szybko zaczęła się rozpowszechniać i obecnie jest wykorzystywana w wielu branżach takich jak motoryzacja, budownictwo, reklamie, usługach sprzątających oraz w życiu codziennym.

Gdzie dokładnie jest spotykana hydrofobizacja?

W branży budowlanej wiele produktów niszczy się pod wpływem wody, powłoka hydrofobowa jest impregnatem dla takich produktów. Dzięki powłoce naniesionej na drewno zwiększamy jego żywotność oraz znacznie wydłużamy właściwości, którymi charakteryzuje się drewno. Powłoką tą często pokrywane są całe domy szkieletowe. W budownictwie powłoki te są nanoszone również na powierzchnie betonowe, cegły czy powierzchnie malowane.

W branży motoryzacyjnej hydrofobizacja została wykorzystana głównie w branży produkcji szyb samochodowych. Wiele producentów decyduje się przy etapie produkcji nanosić taką warstwę przez co mogą reklamować swoje szyby, iż są zabezpieczone przed brudem a także mają zdolność samodzielnego usuwania wody, kolejnym atutem takiej powłoki na szybie samochodowej jest poprawienie widoczności.

W życiu codziennym powłokę hydrofobową możemy nanieść na buty(zwiększamy ich żywotność, chronimy przed zabrudzeniem) armaturę łazienkową(krople wody same spływają z armatury, nie musimy czyścić uciążliwej wody z wanny czy zlewu) oraz na wiele innych elementów.