Jak działają zakręcarki

butelkiProcesy produkcyjne wymagają zastosowania szeregu specjalistycznych urządzeń, by zapewnić maksymalną efektywność, przy jednoczesnej oszczędności na tych etapach, na których można o nią zadbać. Urządzenia, które znajdują swoje zastosowanie praktycznie w każdym przemyśle produkcyjnym, to zakręcarki. Pozwalające na zamykanie słoików, butelek, a także opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. Na rynku dostępnych jest sporo zakręcarek, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami i możliwościach. Ich konstrukcje uzależnione są w dużej mierze od rodzaju opakowania, jakie mają zamykać.

Między innymi w przemyśle spożywczym, sprawdza się zastosowanie całych linii pakujących, w których składzie znajduje się między innymi zakręcarka. Przeważnie wybrane opakowanie lub pojemnik dostarczane jest pod mechanizm zakręcający, przy pomocy specjalnej taśmy lub prowadnicy. Całkowicie zautomatyzowana zakręcarka samodzielnie pobiera z pojemnika zakrętkę, nakłada ją na dostarczony pojemnik i zakręca. Na rynku dostępne są także zakręcarki półautomatyczne, których zasada działania polega na podaniu opakowania w taki sam sposób, jak w przypadku urządzenia w pełni zautomatyzowanego, jednakże samą czynność zakręcania opakowania wykonuje człowiek. Po zakręceniu opakowanie trafia z pomocą prowadnicy do miejsca, które stanowi pojemnik docelowy. Umieszczanie opakowań w kartonach bądź skrzyniach również może się odbywać w pełni automatycznie bądź z udziałem człowieka.

W skład linii pakującej powinny zagościć urządzenia podstawowe, ale i dodatkowe. Spośród podstawowych może to być zakręcarka do butelek bądź innego rodzaju opakowań, automatyczna lub półautomatyczna, prowadnica, która transportuje poszczególne opakowania oraz system blokad.

Ważne jest, by wybrane urządzenie, które odpowiada za zakręcanie opakowań było wykonane z metalu nierdzewnego i kwasoodpornego. Zamykarka nadto powinna być napędzana energią elektryczną lub sprężonym powietrzem, by nie musieć wstrzymywać produkcji, w przypadku awarii zasilania.

Dziś dostępnych jest szereg zamykarek różnego rodzaju, bowiem wzrastają wymagania konsumentów, także w kwestii tego, jakie funkcje mają spełniać zakrętki. Zamykania na opakowania mają na celu nie tylko chronić produkt. Równie ważna jest możliwość łatwego użycia, ochrony użytkownika, a także funkcja estetyczna. Do tego ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Całość, która gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika w szczególności, gdy ma on do czynienia z produktami agresywnymi, jak i ochronę dla produktu, który pod wpływem działania różnych czynników zewnętrznych, jak i opakowania samego w sobie, może zmieniać swoje właściwości.