Jak poradzić sobie z suchym powietrzem

Długie przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Warto zatem zadbać o jego nawilżenie – można wykorzystać do tego specjalne urządzenia lub skorzystać ze sprawdzonych, domowych metod.


Suche powietrze a nasze zdrowie

Jeżeli dużo czasu spędzamy w pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności powietrza, to zapewne bardzo szybko to odczujemy. Najpoważniejszym skutkiem są różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Nasze błony śluzowe są wysuszone, więc nie mogą spełniać swojego zadania – nie chronią nas przed wirusami i bakteriami. Zanieczyszczenia, które unoszą się w suchym powietrzu mogą powodować kaszel, katar a nawet doprowadzić do alergii. Codzienne przebywanie w pomieszczeniu z suchym powietrzem odbije się również negatywnie na kondycji naszej skóry. Utrudnione jest także funkcjonowanie w takim miejscu, mogą pojawić się m.in. problemy ze snem.

Domowe sposoby na nawilżenie powietrza

Jeżeli stwierdzimy, że w naszym domu lub pracy powietrze jest zbyt suche, to zapewne najpierw sięgniemy po najprostsze (i najtańsze) metody nawilżania. Często na grzejnikach możemy zauważyć pojemniki – mają one na celu właśnie podniesienie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Powinny one być wypełnione wodą, którą należy regularnie uzupełniać. Do walki z suchym powietrzem można wykorzystać także mokre ręczniki, które rozkładamy na ciepłym grzejniku. Pod jego wpływem woda z materiału zacznie parować i nawilży powietrze. Rozwiązania te są jednak doraźne i na dłuższą metę nie rozwiążą problemu suchego powietrza w mieszkaniu.

Nawilżacze powietrza

Najbardziej efektywnym sposobem na walkę z suchym powietrzem jest użycie nawilżacza powietrza. Urządzenia tego typu pozwalają nam nie tylko na podniesienie poziomu wilgotności, ale również oczyszczanie powietrza z wirusów. Nowoczesne modele zapobiegają rozwojowi bakterii i pleśni, pozwalają nawet na dodanie do wody olejków, dzięki którym w powietrzu będzie unosił się przyjemny zapach. Warto zakupić nawilżacz wyposażony w automatyczny czujnik wilgotności. Dzięki niemu urządzenie będzie włączało się samo, jeżeli wilgotność w pomieszczeniu spadnie poniżej ustalonej przez nas normy. Do wyboru mamy nawilżacze parujące, ultradźwiękowe i termiczne, które różnią się zastosowaną w nich technologią.