Jak przygotować auto do podróży?

Wraz z końcem zimy rozpoczyna się sezon wiosennych wycieczek. Spragnieni kontaktu z naturą wsiadamy do samochodów i udajemy się w interesujące miejsca. Jeśli planujemy dłuższą podróż, musimy przygotować do niej również samochód. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i bezpiecznie dotrzemy do celu.

Samochód jest niezmiennie najpopularniejszym środkiem lokomocji w naszym kraju. Nic dziwnego, umożliwia szybkie i komfortowe dotarcie bezpośrednio do wyznaczonego celu. Przygotowując każdy wyjazd za miasto, zabieramy z sobą najróżniejszy ekwipunek, który umili nam czas spędzony na łonie natury. Zanim jednak przystąpimy do pakowania plecaka, pomyślmy także o samochodzie.

Szybki przegląd

Jeśli planujemy dłuższą podróż, należy sprawdzić przede wszystkim kiedy auto przechodziło ostatnio przegląd techniczny. Warto zastanowić się nad wykonaniem przeglądu wcześniej – możemy wtedy dokonać ostatnich niezbędnych napraw. Jeśli jednak nasza podróż to jedynie wypad za miasto do pobliskiego lasu czy w niezbyt oddalone góry, wystarczy sprawdzić jedynie niektóre elementy.

Przede wszystkim sprawdzamy poziom oleju silnikowego i w razie konieczności uzupełniamy braki. Można także dolać płyn do spryskiwaczy. Następnie, chwilę uwagi należy poświęcić oponom. Stan zużycia bieżnika powinien być równomierny. Kolejną czynnością jest wyrównanie ciśnienia we wszystkich kołach. Wytyczne dla każdego modelu samochodu powinny znajdować się na naklejkach w środku pojazdu lub na instrukcji obsługi. Zanim wyjedziemy w drogę, sprawdzamy także wszystkie światła. Dobrze działające kierunkowskazy, światła drogowe, mijania, czy stopu zagwarantują bezpieczeństwo nam i innym uczestnikom ruchu podczas podróży.

Uzupełnienie wyposażenia

Gdy już przekonaliśmy się o tym, ze nasz samochód jest sprawny, należy teraz sprawdzić jego wyposażenie. Przede wszystkim przed podróżą pozbądźmy się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów walających się po podłodze czy na siedzeniach. W razie ostrego hamowania mogą przemieścić się do przodu i uderzyć kierowcę lub pasażerów. Sprawdzamy także konieczne wyposażenie. W bagażniku powinny znajdować się kompletna apteczka, gaśnica, kamizelka odblaskowa, lewarek, rękawice ochronne, trójkąt ostrzegawczy, a także zapasowe żarówki.

Jak widać sprawdzenie auta przed podróżą nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Poświęcając odrobinę uwagi kondycji naszego samochodu, zapewnimy sobie bezpieczeństwo i komfort podróży. W takich warunkach z pewnością szybko i sprawnie dotrzemy do celu, a wiosenny wyjazd będzie udaną wycieczką. Ciekawe informacje na podobny temat można też znaleźć tu.