Kora kamienna – dekoracyjne kruszywo do ogrodu

Kora kamienna gnejsowa to popularny kamień do ogrodu używany do dekoracji, z wyglądu przypominający korę sosnową. Zarówno struktura, jak i kolorystyka są podobne do naturalnej kory. Dzięki swoim walorom estetycznym oraz wytrzymałościowym kora kamienna znajduje szerokie zastosowanie ogrodowe, od rabat, poprzez ścieżki, aż po przeróżne ogrodowe aranżacje skalne. Kora kamienna to gnejs będący skałą metamorficzną z krystaliczną strukturą. Obecny w jej składzie kwarc sprawia, że kamień ten przepięknie mieni się w słońcu. Kora kamienna w dużej ilości wysypana w wyznaczonych miejscach w ogrodzie dodaje mu uroku, stylu i elegancji. Zdecydowanie nie jest przeciętnym otoczakiem czy szarym kamieniem polnym. Kora kamienna gnejsowa jest charakterystyczna i nietuzinkowa. Kolorystyka przyciąga oko, korę kamienną cechuje mieszanka ciepłych barw – brązowego, pomarańczowego, żółtego, szarego i złotego. Do tego specyficzna łupana faktura powoduje, że jej obecność w ogrodzie daje naprawdę zjawiskowy efekt. Kora kamienna występuje w różnych frakcjach. Najdrobniejsze nadają się do wysypania w ogrodzie lub nawet donicach, większe natomiast świetnie uzupełnią ogrodowe aranżacje i ogrodzenia gabionowe. Kora kamienna może być użyta również w większej formie jako głazy lub monolity.

Podłoże ogrodowe z kamienia – gnejsowa kora kamienna

Ozdobne aranżacje ogrodowe z kamienia cieszą się dużą popularnością. Wzbogacają ogród, stanowiąc zarazem dopełnienie, a nierzadko tło dla roślin. Kora kamienna szczególnie dobrze sprawdza się w roli podłoża – jako uzupełnienie obrzeży przy chodniku, rabat, donic, a także przy tworzeniu skalniaków, oczek i kaskad wodnych, skarp i wszelkich innych kompozycji, jakimi zamarzy nam się udekorować ogród. Kora kamienna wygląda bardzo naturalnie, jej charakterystyczny kształt, faktura oraz kolor na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają korę sosnową. Obsypując nią miejsce przy żywopłocie, wokół krzewów czy tuj, tworzymy spójny, wręcz leśny klimat w naszym ogrodzie. Kora kamienna stosowana do dekoracji bardzo dobrze komponuje się z innymi, naturalnymi elementami ogrodu, zwłaszcza z drewnem, ale także innymi kamieniami i zielenią. Jest mrozoodporna i wytrzymała.

Kora kamienna należy do produktów, które mogą być wykorzystywane także w akwarystyce. Nie oddziałuje negatywnie na wodę, w związku z czym nie zagraża kondycji ryb i roślin. Tym samym oczyszczoną z rdzawego nalotu korę kamienną możemy stosować również w oczkach oraz kaskadach wodnych w swoim ogrodzie. Można z niej tworzyć różne rodzaje podłoża, a w każdym z nich wygląda niebanalnie.

Artykuł powstał przy

Ogrodowe ogrodzenia gabionowe z korą kamienną

Coraz modniejszym sposobem na ogrodzenie posesji stają się popularne gabiony ogrodowe. Są to konstrukcje z koszy ze stalowej siatki wypełnione materiałem, zazwyczaj skalnym. Możliwości wypełniania jest wiele (otoczaki, grys, żwir, kamienie polne, szkło gabionowe, łamany piaskowiec, tłuczeń), natomiast jednym z piękniejszych tworzyw do wypełniania gabionów jest wspomniana kora kamienna gnejsowa. Frakcja kamienia w tym przypadku musi być większa, tak by poszczególne elementy nie wypadały przez oczka siatki. Właściwą frakcję będzie tutaj 63–250 mm, jednak wszystko zależy od wielkości oczek gabionu. Kora kamienna jest podatna na dzielenie wzdłuż warstw, w związku z czym większe kamienie możemy dzielić na mniejsze i dostosować do własnych potrzeb. Gabiony ogrodowe mają wiele zalet – przede wszystkim zapewniają pełną prywatność w ogrodzie, są też dźwiękoszczelne i łatwe w montażu. Gnejs z kolei jest tworzywem dość tanim, dlatego gabiony wypełnione korą kamienna są bardzo opłacalną inwestycją w ogrodzenie ozdobne.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/