Mamo, nie denerwuj się

ćwiczenia po ciąży

Stres matki a nerwy dziecka

Nie od dzisiaj wiadomo, że zachowanie i uczucia matki mają bardzo duży wpływ na uczucia i zachowanie dziecka. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak relacja z matką, to pierwsza relacja, jaką nawiązuje dziecko.

Rozwój dziecka zależy od relacji z matką

Wczesny rozwój dziecka zależy od relacji z matką. W pierwszych miesiącach życia niemowlę wysyła sygnały, że jest gotowe nawiązać i pogłębić relację z matką. Wie, że to matka jest jego bezpieczeństwem.

Przywiązanie

Około drugiego miesiąca życia dziecko rozpoznaje twarz ludzi, którzy znajdują się w jego otoczeniu. Około siódmego miesiąca życia dziecko zaczyna reagować uczuciem lęku, strachu, jeśli w pobliżu znajdzie się ktoś nieznajomy. W okolicach pierwszych urodzin Twoje dziecko umie okazać zawstydzenie i nieśmiałość.

Bądź spokojna

Relacja z matką to prototyp wszystkich późniejszych relacji. Obserwuj dziecko, a wtedy doskonale wyczujesz, kiedy chce spać lub odpocząć. Dla Twojego dziecka ważne jest, abyś okazywała mu stałość uczuć, gotowość do zaspokajania jego potrzeb, abyś okazywała mu szacunek.

Czasem ciężko jest zachować spokój w relacji z dzieckiem. Bywa, że nie masz już sił. Nie musisz być matką idealną. Nie próbuj być matką idealną, bo nie ma matek idealnych, jak i nie ma idealnych dzieci ani idealnych relacji. Ucz się powoli, pozwól też swojemu dziecku na emocje. Z czasem wszystko się ułoży. Zanim zwątpisz w siebie, przypomnij sobie, jak bardzo kochasz swoje dziecko. Pomyśl też, że ten najtrudniejszy czas w jego wychowaniu już niedługo minie.