O czym warto pamiętać, kupując auto?

Zakup samochodu to czynność która zapewne nie raz zagości w naszym życiu. W dzisiejszych czasach ludzie zmieniają samochody co kilka lat, a nawet co pół roku. Pozwala to ograniczyć różnicę między ceną starego auta, a nowego do bardzo niewielkiej kwoty, niektórzy potrafią nawet na tym zarobić. Oczywiście człowiek uczy się na błędach i zakup kolejnego auta najprawdopodobniej stanie się lepszym wyborem niż poprzedni. Są jednak tacy, którzy muszą zmierzyć się po raz pierwszy z przedsięwzięciem jakim jest kupno samochodu.

Jest kilka pytań jakie musi sobie zadać osoba decydująca się na pierwsze auto. Po pierwsze, musimy wiedzieć, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na nie funduszy. Dysponując niewielką gotówką, możemy wziąć pod uwagę zakup auta w leasing. Tu jednak rodzi się kolejne pytanie czy będziemy w stanie spłacać miesięczne raty oraz czy po spłaceniu wszystkich rat, samochód nie straci tyle na wartości, że zakup kolejnego auta ponownie zmusi nas do spłacania kredytu. Biorąc pod uwagę rozwiązanie z leasingiem, decydujemy się najczęściej na samochód nowy. Pojazd kilku letni zakupiony w taki sposób, w momencie spłaty całkowitej kwoty, straci na wartości o nie małą sumkę.

Parametry auta

Myślę, że najważniejsze co musimy ustalić to pojemność silnika. Nie chodzi tu tylko o to, by była jak największa bowiem zależy potem od tego wysokość naszej składki OC. Dlatego musimy sobie zadać pytanie czy jest to dla nas najważniejsze i czy będziemy w stanie co roku opłacać wyższe ubezpieczenie.

Kolejnym aspektem na jaki musimy zwrócić uwagę to gabaryty pojazdu. Pytanie czy auto ma służyć dla całej rodziny na wyjazdy wakacyjne czy tylko jako transport do pracy. Większe samochody zazwyczaj więcej palą i będziemy musieli się liczyć z wyższymi kosztami za paliwo.

Przebieg pojazdu

Niestety nie zawsze stać nas na zakup nowego samochodu i jesteśmy zmuszeni do zakupu używanego auta. W tym przypadku najczęściej najpierw zwracamy uwagę na przebieg pojazdu. Tutaj bardzo często jednak zostajemy oszukiwani przez sprzedawcę, który sprytnie cofa licznik. O ile samego cofania drogomierza prawo nie zabrania, samo zatajenie oryginalnego stanu przed kupującym jest karalne. Sprzedawcy jednak nie przyznają się do danego zabiegu i zarzekają się, że o cofaniu przebiegu nie mieli pojęcia. Warto zatem odwiedzić autoryzowaną stacje obsługi pojazdu, bowiem przebieg łatwo można zweryfikować w serwisie. Nie zawsze jednak jest to możliwe np. przy kupnie starszych samochodów i wtedy przebieg staramy się określić na podstawie stanu technicznego i stopniu zużycia pewnych podzespołów .

Czasami warto wziąć pod uwagę kupno auta lekko uszkodzonego, w tym przypadku gdy nie jesteśmy jednak chociaż w pewnym stopniu obeznani w kosztach naprawy, możemy łatwo zostać oszukani przez handlarza.

Więcej informacji znajdziesz na stronie serwisu Citroena we Wrocławiu.