Oddziaływanie nerwów na dziecko

609_3284359

Mały nerwusek

Małe dzieci płaczą. Wszystkie. Płacz jest jednym ze sposobów wyrażania emocji. Płacz jest oznaką, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Płaczące dzieci, zdenerwowani rodzice

Nie każdy jest oazą spokoju, ale nawet oaza spokoju może przeżywać silny stres, gdy jej dziecko płacze kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt razy w ciągu doby…

Dziecko może płakać wtedy, gdy karmisz piersią i masz za mało pokarmu w stosunku co do potrzeb dziecka. Jeśli dziecko płacze po jedzeniu, może cierpieć na kolki jelitowe. Płacz dziecka może być spowodowany pełną pieluchą lub odczuwalnym brakiem bliskości mamy. Jeśli dziecko jest w okresie ząbkowania to znaczy, że płaczem sygnalizuje ból i dyskomfort.

Płacze, bo tak ma?

Istnieją niemowlęta nadwrażliwe na bodźce. Takie dziecko każdy bodziec przyjmuje intensywniej, odczuwa więc potrzebę, aby „wyrzucić” z siebie emocje, których jeszcze nie zna. Takie dzieci nie lubią mocnego kołysania, głośnego mówienia, mocnego dotyku. Jeśli nie znasz przyczyny ciągłego płaczu swojego dziecka, być może jest ono nadwrażliwe na bodźce. Może też okazać się, że Twoje dziecko odbiera bodźce słabiej, niż przeciętne niemowlę. W takim przypadku pomocne okaże się np. głośne śpiewanie kołysanek.

W takim wypadku na pewno warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Chroniczny płacz może też oznaczać jakąś chorobę, dlatego wizyta u lekarza powinna być koniecznością. Nie nastawiaj się, że Twoje dziecko choruje. Być może wystarczy wykluczyć pewne ewentualności, by Cię uspokoić.