Ortopedia

Aktualne zafascynowanie zdrowym stylem życia powoduje, że ortopeda jako lekarza ma coraz więcej pracy. Nagłe zrywy dotyczące chęci pozbycia się nadmiaru tłuszczu oraz kilogramów powodują, że mamy do czynienia z coraz większą liczbą urazów. Niekiedy uraz powoduje trwały ubytek sprawności fizycznej, którego niestety nie da się naprawić pomimo starań ortopedy. Ortopeda jednak nie zajmuje się tylko stroną urazową, do jego zadań należy również korygowanie wad postawy czy wykonywanie rekonstrukcji.

Bardzo popularnym, a zarazem medialnym działaniem ortopedów jest w dzisiejszych czasach plastyka stawu biodrowego i stawu kolanowego. Na wszczepienie endoprotezy wyżej wymienionych stawów czekają tysiące osób w całej Polsce. Mała liczba lekarzy oraz szpitali, które oferują tego typu usługę powoduje rozliczne kłótnie na temat stanu polskiej służby zdrowia. Ortopeda jednak jak każdy lekarz zajmuje się również pacjentami znajdującymi się na oddziale, więc nie ma możliwości operacji 24 godziny na dobę. Do obowiązków ortopedów należy również zaopatrywanie ran pourazowych, których w okresie letnim jest najwięcej – ze względu na nieodpowiedzialne zachowanie polegające na skokach do płytkiej wody.

Ortopedia jest dziedziną ciągle się rozwijającą, o czym wspominają sami ortopedzi. Szeroko zakrojone badania dotyczące nowych materiałów do użytku operacyjnego czy nowe typy protez i endoprotez również zajmują czas ortopedów-naukowców. Ściśle związanym z zawodem ortopedy jest również fizjoterapeuta, jest to osoba zajmująca się „uruchomieniem” pacjenta po operacji. Doprowadzenie pacjenta do sprawności, jest jednym z najważniejszych czynników oprócz samej operacji w dążeniu do zdrowia. Pacjent „leżący” jest zagrożony wieloma schorzeniami oraz stanami śmiertelnymi np. szpitalnym zakażeniem płuc, zatorem spowodowanym długotrwałym unieruchomieniem.

Ortopedia i fizjoterapia jako dziedziny pokrewne są więc ze sobą w ścisłym kontakcie, jednak bez drugiej by nie istniała, a tym bardziej nie nastąpił by ich rozwój.