Oszczędzanie dla każdego

Każdego dnia zużywamy takie ilości wody, że nawet nie jesteśmy w stanie dokładnie tego obliczyć. Niestety woda płynąca z kranu bardzo często jest zwyczajnie marnotrawiona. To nie tylko przedsiębiorstwa odpowiedzialne są za straty wody, ale w dużej mierze my sami. Nie zważając na to, że już podczas zwykłego mycia rąk jesteśmy w stanie zużyć nawet kilka litrów wody. Tej, która popłynie i tak naprawdę nikomu i niczemu się nie przyda.

W domu mamy szansę zastosować wiele rozwiązań, które pozwolą ograniczyć straty wody. Co za tym idzie, zmniejszyć rachunki i zyskać na oszczędnościach względem budżetu domowego. Najprostsze rozwiązania sprawdzają się w tym wypadku najlepiej i docenią je przede wszystkim ci, którzy w swoich domach mają wodomierze. W tym wypadku każda zmarnotrawiona kropla uwidacznia się na płaconych rachunkach. Właściciele mieszkań czy też domostw nie mający wodomierzy, tracą jeszcze więcej wody, ponieważ uważają, że i tak płacą za nią w czynszu bądź innych rachunkach. Wedle nich nie ma czym się przejmować, skoro wody na świecie jest tak dużo. Tak naprawdę jednak tej, które jest tak dużo, zaczyna pomału ubywać, a my przyczyniamy się do tego, iż traci na tym środowisko.

Co warto zrobić? Przede wszystkim zakręcać kran podczas rozmaitych czynności wykonywanych w łazience. Podczas mycia zębów, golenia i tym podobnych czynności pielęgnacyjnych, nie ma potrzeby, by woda wciąż leciała ciurkiem z kranu, ponieważ nie zostaje do niczego wykorzystana. Jest naszą stratą wpływającą na wyższe rachunki i działaniem niepożądanym dla środowiska. Mnóstwo wody zostaje zmarnowanej podczas kąpieli. Zamiast tego lepiej wybrać prysznic, pod którym spędzimy mniej czasu.

Podobnie rzecz się ma ze sprzątaniem, chociażby zmywaniem naczyń. Straty wody można ograniczyć stosując metodą mycia naczyń w jednej napełnionej komorze zlewu, a następnie płukanie pod bieżącą wodą. W ten sposób zużywa się jej znacznie mniej, aniżeli myjąc przez cały czas pod nieustannie odkręconym kranem. Zapominamy również o możliwości wykorzystania wody między innymi z gotowania czy też prania, do innych celów. Wielokrotnie taka woda nadaje się chociażby do podlewania kwiatów w ogrodzie. Jej ponowne wykorzystanie jest zatem możliwe. Trzeba tylko i wyłącznie wdrożyć proste zasady, pamiętać o jej zakręcaniu czy też stosowaniu mniejszego strumienia wody, który będzie wciąż wystarczającym do wykonania określonych czynności, a jednak pozwoli ograniczy dotychczasowe straty wody. Są to proste i nie wymagające wysiłku rozwiązania, do zastosowania w każdym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.