Outsourcing a bezpieczeństwo IT

outsourcingOutsourcing w dzisiejszych czasach jest bardzo rozwiniętą usługą, zaś przedsiębiorcy wskazują na wiele jego zalet.

Wiedza, doświadczenie oraz możliwość optymalizacji kosztów to główne profity płynące z outsourcingu, wobec których ciężko przejść obojętnie. Badania wykonane przez ICAN Research wskazują na to, że blisko połowa badanych docenia wagę outsourcingu dla bezpieczeństwa informatycznego firm i przedsiębiorstw. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza że zagrożeń natury informatycznej ciągle przybywa.

Usługi outsourcingowe najrzadziej są doceniane w handlu, nieco lepiej jest w sektorze usług. Niemniej jednak, bez względu na profil organizacji, większość przedsiębiorców stara się zapewnić stabilność i bezpieczeństwo informatyczne właśnie przy pomocy outsourcingu. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z audytów bezpieczeństwa oraz outsourcing własnych obszarów, które mogą być najbardziej podatne na różnego rodzaju cyberataki. Nieco rzadziej firmy decydują się na przeniesienie swoich systemów informatycznych do zewnętrznych centrów danych, czyli tzw. data center.

Jedna na trzy firmy deklaruje o tym, że korzysta z usług zewnętrznego przedsiębiorstwa w zakresie bezpieczeństwa IT. Dlaczego? Większość z nich wskazuje, że taki model pozwala im na dostęp do wysokiej klasy specjalistów oraz pozwala w dużym stopniu na optymalizację kosztów. Nie bez znaczenia jest również dostęp do najlepszej fachowej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia.

Obsługa informatyczna firm przez zewnętrzne przedsiębiorstwa posiada praktycznie same zalety, których nie sposób podważyć. Niemniej jednak, istnieją również przedsiębiorcy deklarujący preferencje samodzielnego rozwijania sektorów do zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego w swoich firmach. Wskazują tutaj na to, iż mają o wiele większą kontrolę nad takimi strukturami, gdyż mogą niezależnie nimi kierować.

Trzeba jednak również zwrócić uwagę na fakt, iż firmy preferujące samodzielną kontrolę nad bezpieczeństwem IT, to głównie małe oraz średnie przedsiębiorstwa – serwis komputerowy raczej poradzi sobie we własnym zakresie. Duże korporacje z zagranicznym kapitałem najczęściej korzystają z usług zewnętrznych dostawców rozwiązań z zakresu IT, gdyż jest to dla nich o wiele wygodniejsze niż tworzenie własnych struktur tego typu. Dużą rolę odgrywa również rozmiar obsługiwanych systemów, które w korporacjach mogą być niesamowicie rozbudowane i potrzebują odpowiednich specjalistów, jacy będą mogli trzymać je w ryzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.