Podłączanie wyłączników krzyżowych

Na wstępie warto zapytać, jaką funkcję spełniają i czym są włączyniki krzyżowe? Sam miałem z tym problem. Początkowo myślałem, iż jest to po prostu inny typ gadżetu włączająco-wyłączającego, który naciska się w odpowiedni sposób, lub którego przycisk zaprojektowano w wyjatkowym kształcie.

Wszelako, wyłącznik krzyżowy jest czymś więcej. Możemy go użyć do powiększenia sieci. Tego typu moduł podłączamy między dwa włączniki schodowe, tak ażeby oba mogły działać.

Wyłącznik krzyżowy w korytarzu

Tego rodzaju sprzęt da nam sposobność na podłączenie dwóch wyłączników schodowych w jednym budynku. W chwili, gdy zamontowalibyśmy tylko dwa sterowniki światła sprzęgnięte ze sobą, pojawiłaby się sytuacja, gdzie powstałby obwód otwarty. Prąd nie mógłby płynąć, a co się z tym wiąże, oświetlenie nie byłoby w stanie funkcjonować.

Włącznik krzyżowy sprawia, iż niezależnie od ustawienia sterowników schodowych instalacja stanowi obwód zamknięty, zaś energia może swobodnie przepływać. Dzięki temu możemy sterować światłem z trzech różnych lokacji.

Wyłączniki w domach

W domach nie jest niezbędne kombinowanie do tego stopnia. Wystarczy wykorzystanie w instalacji modułu bezprzewodowego. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni podnosić się z fotela, żeby zarządzać systemem oświetleniowym. Wyłączniki bezprzewodowe są coraz chętniej kupowane, toteż przedsiębiorstwo Zamel postanowiło wymyślić parę tego rodzaju produktów.

Do podłączenia gadżetu w tym stylu niedozowny będzie sam wyłącznik, specjalny sterownik oraz gniazdo zdalnie sterowane. Koszt całości nie powinien wynieść więcej, niż 300 złotych.