Świadczenia a księgowość

Księgowość to nie tylko wystawianie faktur, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, składanie zeznań podatkowych informujących o dochodach naszej formy. To również rozliczanie zatrudnianych pracowników, a to jest jedną z najtrudniejszych i najszybciej zmieniających się rzeczy. Jak sobie dać z tym radę?

 

 

Świadczenia vs pracodawca

Księgowość do najłatwiejszych nie należy, a zwłaszcza wtedy, kiedy chodzi o ewidencję i rozliczanie zatrudnianych pracowników. Każdemu z nich należą się jakieś świadczenia, które zależą niejednokrotnie od obowiązującej umowy oraz od wielu innych czynników. A wszystko to trzeba jakoś rozliczyć. Podstawowymi świadczeniami są składki na ubezpieczenie społeczne. Posiadając firmę, warto jednak pamiętać, że ich płatność nie leży jedynie po stronie pracownika, ale również i pracodawcy, a to, w jakim stopniu, zależy od rodzaju składki, a ta zaś od rodzaju umowy. Ale to oczywiście nie są jedyne świadczenia, jakim trzeba stawić czoła. Dochodzą również inne zarówno te odpłatne, jak i nieodpłatne. Z tymi ostatnimi jest szczególny problem, gdyż w większości przypadków są elementem dochodu pracownika, a od niego należy przecież odprowadzić podatek.

Pracodawca vs księgowość

Rodzaje świadczeń można by wyliczać jeszcze długo. Problem tkwi jednak w ich ewidencji i rozliczeniu. W przypadku małej firmy, zatrudniającej niewielu pracowników, księgowości można spróbować podjąć się samemu, jednakże jakikolwiek błąd, może ściągnąć, trwająca wiele tygodni, kontrolę z urzędu skarbowego lub ZUS-u, a to do najprzyjemniejszych nie należy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych, które doskonale znają temat, zasady księgowania oraz najnowsze regulacje prawne, dzięki czemu z łatwością poprowadzą naszą firmę.
Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się również księgowość on line. Bez wychodzenia z domu czy firmy w bardzo łatwy sposób można wypełnić i rozliczyć wszystkie dokumenty i świadczenia.
Tak. Zatrudnianie pracowników wiąże się z licznymi obowiązkami, jednak nie jest to problem, gdy zleci się to tym, którzy się na tym znają. My oszczędzamy czas, nerwy i pieniądze, bo w tym przypadku pomyłka słono kosztuje.