Transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie

Efektywny transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest bardzo istotny. Niestety, wielu właścicieli firm nie myśli o nim na etapie projektowania hali. Nieodpowiednia architektura pomieszczeń może sprawiać, że w czasie pracy będą pojawiać się przymusowe postoje. Noszą one nazwę tak zwanych „wąskich gardeł”.

transport wewnętrzny w firmieJednym z najczęściej występujących „wąskich gardeł” jest transport pomiędzy piętrami. Standardowo wykorzystuje się do tego celu windy. Jest to sposób bardzo efektywny. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy winda się zepsuje, trzeba w niej dokonać konserwacji lub z dowolnego innego powodu jest niedostępna do eksploatacji. Powoduje to istotne przestoje w produkcji związane z problemami w dostarczeniu materiałów i przewozem gotowym produktów. W niektórych halach może nawet dojść do całkowitego zastopowania produkcji – zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie ma żadnej alternatywy dla windy. Jest to pułapka architektoniczna, która może spowodować bardzo duże opóźnienia w realizacji planu.

W jaki sposób uniknąć występowania „wąskich gardeł”? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że mogą one wystąpić. Dobrze jest myśleć wewnętrznych trasach transportu materiałów i produktów już na etapie projektowania zakładu. Problemy mogą występować nie tylko podczas transportu pomiędzy piętrami, lecz również gdy na przykład stanowiska pracy są usytuowane zbyt blisko siebie, lub też arterie transportowe są zbyt wąskie.

Tekst opracowany dzięki firmie tacho.net.pl