Wybieramy najzdrowszą kawę

Zdecydowana większość z nas pije kawę regularnie – parzymy ją w domach, kupujemy w kawiarniach, sieciówkach i automatach. Warto jednak pamiętać, że picie kawy w dużych ilościach może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Z kolei rozsądna dawka kofeiny niesie ze sobą pozytywne skutki. Jak zatem znaleźć złoty środek?

Jaka kawa jest najlepsza?

Na nasze zdrowie i kondycję wpływa nie tylko ilość wypitej kawy, ale także jakość napoju. Większość z nas korzysta z najpopularniejszych rodzajów kaw: ziarnistej, rozpuszczalnej lub mielonej. Prawdziwa kawa to właśnie ziarna, zatem ten rodzaj jest dla nas zdecydowanie najlepszy. Zmielone ziarna kawy powinny jak najkrócej pozostawać w wodzie, bowiem powoduje to wydzielanie szkodliwych dla zdrowia substancji. Jeżeli kawę mielimy w ekspresie ciśnieniowych, to proces ten zostaje znacznie skrócony.

Kawa rozpuszczalna i mielona

Nie każdy może jednak pozwolić sobie na posiadanie w domu tego typu urządzenia, bowiem wiąże się to ze sporym wydatkiem. Z tego względu często sięgamy po kawy rozpuszczalne i mielone, które wystarczy zalać wodą. Zdecydowanie mocniejszym smakiem i aromatem cechuje się kawa mielona, popularnie nazywana też parzoną. O wyborze najczęściej decydują indywidualne preferencje, bowiem z ulubionym smakiem trudno wygrać. Warto jednak pamiętać, że pozostające na dnie filiżanki fusy z kawy mielonej mogą podrażniać ściany żołądka i skutkować pojawieniem się wrzodów. Kawa rozpuszczalna poddawana jest natomiast skomplikowanym procesom, w trakcie których dodawane są do niej różnego rodzaju substancje chemiczne mające na celu poprawienie jej smaku. Unikać należy także wytworów 2w1 lub 3w1 – zwierają niewielką one niewielką ilość kofeiny, a ich podstawą są słodziki i mleko w proszku.

Ile kawy możemy wypić?

Kawa przede wszystkim traktowana jest jako środek, który pomaga wygrać ze zmęczeniem i sennością. Kofeina powoduje podniesienie ciśnienia, zwiększa także koncentrację i orzeźwia umysł. Chętnie sięgają po nią osoby na diecie, bowiem ma lekkie właściwości moczopędne i przeczyszczające. Należy jednak pamiętać, że dietetyczna będzie tylko czarna kawa – nie należy dodawać do niej mleka i cukru. Dla naszego organizmu maksymalna dawka kofeiny to 500 mg. Przyjmuje się, że zawarta jest ona w 4 filiżankach kawy. Jeżeli dziennie wypijamy więcej kaw, to możemy spodziewać się problemów ze snem oraz zaburzeniami pracy serca. Pamiętajmy także, że kawa wypłukuje z organizmu niezwykle cenny magnez.  Podobne informacje można znaleźć w tym miejscu