Zasady ubierania dzieci

Ubieranie dzieci stanowi jeden z głównych problemów rodziców. Szczególnie dotyczy to tych osób, które są szczęśliwymi posiadaczami tych najmłodszych. Małe dziecko nie jest w stanie określić i zakomunikować, czy jest mu zimno, czy gorąco. Są jednak pewne oznaki, zachowania, które świadczą o tym, że coś jest nie tak.

Jeżeli na dworze jest kilkustopniowy mróz, ubierz dziecko „na cebulkę”. Przy ciele powinna znajdować się bawełniana bielizna, następnie druga i trzecia warstwa ubioru. Najlepszym rozwiązaniem są jednoczęściowe kombinezony. Jako rodzic masz wtedy pewność, że nic się nie podwinie dziecku i go nie zawieje. Dzieci mają nieco wyższą temperaturę ciała niż człowiek dorosły dlatego też możesz założyć, że jest mu trochę chłodniej niż Tobie. Warto przyjąć zasadę, żeby zimą ubierać dziecko o jedną warstwę więcej niż siebie.

Latem natomiast ubieraj dziecko o jedną warstwę mniej niż siebie. Jeżeli panuje upał, Ty nosisz koszulkę, dziecku w zupełności wystarczy okrycie zwykłą pieluszką. W okresie letnim pamiętaj, by bezwzględnie chronić małe ciało przed promieniami słonecznymi, dziecko szybko może się przegrzać. Szczególnie niebezpieczne jest przegrzanie główki, może to doprowadzić do udaru. Smaruj ciało malca odpowiednimi do wieku kremami z filtrem UV.

W domu, gdy panuje optymalna temperatura, dziecko powinno chodzić bez pieluszki w samej koszulce, w zimie w zupełności wystarczy lekki dres albo rajstopy i koszulka.

Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, dotknij jego karku. Jeżeli jest chłodny, załóż mu dodatkową bluzeczkę, natomiast jeśli jest gorący bądź spocony, rozbierz go z jednej warstwy ubrania.

W ciągu ostatnich kilku lat wiele młodych mam zaczęło pisać blogi, na których opisują swoje perypetie ciążowe oraz metody pielęgnacji i wychowywania dzieci. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, jednak każda matka posiada inną wiedzę i inne przekonania. Niektóre kobiety nadmiernie przegrzewają swoje dzieci ubierając je w zbyt ciepłe ubranka. Skutkiem ubocznym takiego działania mogą być częste przeziębienia, ponieważ dziecko nie jest zahartowane. Inne matki natomiast nie przejmują się pogodą i ubierają dzieci zbyt lekko. O ile dziecko jest zdrowe i jego organizm skutecznie walczy z wirusami, nie ma się czym przejmować. Problem może pojawić się, jeśli dziecko szybko się zaziębia – wtedy należy zwracać uwagę na wszystkie niezbędne elementy ubioru, jak czapka, szalik, ciepłe skarpetki etc. Zobacz więcej.