Leki uspokajające – czy są bezpieczne ?

Co przemawia za zażywaniem leków uspokajających na receptę, a które argumenty będą utwierdzały nas w przekonaniu, że nie są to leki przeznaczone dla nas? Jeśli odczuwacie potrzebę wspomagania swojego organizmu lekami, ale nie wiecie, na które się zdecydować, polecamy poniższy artykuł.

Leki uspokajające, przepisywane na receptę, z natury są lekami o bardzo silnym
i natychmiastowym działaniu. Nie powinny być przepisywane na wszelkie schorzenia, ponieważ ich stężenie jest naprawdę wysokie, natomiast część osób decyduje się na ich zażywanie przez wzgląd na uprzedzenie do preparatów ziołowych. Na pewno za lekami na receptę przemawia fakt natychmiastowego działania, natomiast bardzo mocnym kontrargumentem jest siła ich działania, która może działać bardzo uzależniająco. Siła ich działania wymusza stałą opiekę lekarską, która również może działać jak argument za stosowaniem leków.

Współcześnie najczęściej stosuje się leki z grupy benzodiazepin, które oprócz wpływu na układ nerwowy, mogą wywołać niepożądane skutki uboczne. Najbardziej niepożądanym działaniem jest uzależnienie (o czym wspominano już w niniejszym artykule), a także uczucie trwałej senności. Do skutków ubocznych zalicza się także utrudnione zasypianie po zaprzestaniu kuracji oraz upośledzenie w pamięci pacjentów po 65 roku życia. Przy długotrwałym stosowaniu lek może zwiększać ryzyko urazów mechanicznych (konsekwencja działań zwiotczających). Należy unikać leków z grupy benzodiazepinowych w przypadku ogólnego złego stanu organizmu, ponieważ mogą one doprowadzić do niewydolności oddechowej. Ponadto osoby, które często prowadzą samochód lub inne maszyny, np. w pracy, powinny unikać tego rodzaju specyfików. Więcej na temat leków uspokajających bez recepty możesz dowiedzieć się tutaj.