Czy warto stosować nawozy dolistne?


Nawozy dolistne są niezwykle skuteczne, jeśli chcemy dostarczyć składniki pokarmowe bezpośrednio na liście uprawnych roślin. Warto wiedzieć, jak je stosować, aby przyniosły oczekiwany rezultat oraz czy faktycznie są skuteczne.

Zalety nawozów dolistnych

Nawozy dolistne pomagają uzupełnić pierwiastki śladowe. To właśnie nawożenie dolistne daje najlepsze rezultaty w przypadku niedoborów. Jeśli chcemy uzupełnić pierwiastki śladowe takie, jak bor, mangan, żelazo, miedź, cynk droga dolistna będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Wadą jest jednak to, że nie wszystkie pierwiastki da się uzupełnić w ten sposób, niektóre rośliny pobierają je za pomocą systemu korzeniowego. Warto więc dokładnie zapoznać się z etykietą przed zastosowaniem. Niewątpliwą zaletą nawozów dolistnych jest także fakt, że niezwykle szybko potrafią usunąć niedobory. Powstają one najczęściej w skutek suszy, ogólnego niedoboru składników pokarmowych w glebie lub ich zbyt wolnego dostarczania. Nagłe braki z powodzeniem uzupełnią właśnie dolistne nawozy. Kolejną zaletą jest także to, że nawozy dolistne posiadają odpowiednią formulację. Dzięki temu liście z niezwykłą łatwością i skutecznością wchłaniają substancję. Dzieje się to dzięki dyfuzji.

O czym trzeba pamiętać?

Nie wszystkie dolistne nawozy mają tę samą skuteczność. Decydując się na konkretny nawóz dolistny, zwróć uwagę na ilość składników odżywczych. Tutaj najważniejsza jest zawartość, a nie oszczędność. Warto porównać nawozy dolistne ze sobą, by mieć pełen obraz na ich skuteczność. Trzeba mieć na uwadze również fakt, że nawożenie dolistne może nie przynieść pożądanych rezultatów w przypadku deszczu, gradobicia itp. W takich przypadkach lepsze są nawozy systemowe, które krążą w roślinach aż do wyczerpania. Przy stosowaniu nawozów dolistnych warto także pamiętać o tym, by liście miały odpowiednią wilgotność. Tylko wtedy osiągniemy zadowalające nas efekty. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z etykietą stosowania, by wiedzieć, jak przygotować się do stosowania nawozów dolistnych. To konieczne do prawidłowej uprawy roślin.