Czym jest Value Stream Mapping?

Zarządzanie w firmie powinno być skoncentrowane na minimalizacji strat. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać znacznie lepsze wyniki. Głównym systemem zarządzania skoncentrowanym na zmniejszeniu strat w firmach jest obecnie Lean Management. W jego kontekście ważne jest również Mapowanie Strumienia Wartości, czyli Value Stream Mapping.

System zarządzania Lean Management koncentruje się zmniejszeniu strat powstających w firmie, ale jednocześnie duży nacisk kładzie na spełnianie oczekiwań klientów. Ważne jest przy tym określenie wartości ważnych dla klientów w kontekście produktu, na przykład może być to jego niska cena, jakość, czas dostawy, wygląd. Na tej podstawie można następnie podejmować dalsze działania skupione na minimalizowaniu strat poprzez skupienie się na realizacji działań zgodnie z wyznaczonymi wartościami.

Value Stream Mapping – definicja

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, w kontekście Lean Management bardzo ważne jest Mapowanie Strumienia Wartości. To narzędzie, które pozwala na wykonanie wizualizacji przebiegu procesów wytwarzania oraz przepływu informacji dla konkretnych produktów lub rodzin produktów. Na podstawie Value Stream Mapping możliwe jest rozpoznanie przyczyn marnotrawstwa i w konsekwencji ich eliminacja przed ich wystąpieniem.

Strumień Wartości włącza wszelkiego rodzaju procesy i czynności, które są niezbędne do wytworzenia danego produktu i przekazania go do klienta. Mapowanie Strumienia Wartości oznacza skoncentrowanie się na całości, a nie tylko na określonych elementach procesu. Może ono służyć wtedy jako narzędzie komunikacji, na przykład od zarządzania procesem zmian.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy w ramach Lean Management

Jeżeli chcesz wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie zarządzanie bazujące na Lean Management, warto skorzystać z pomocy fachowców w tej dziedzinie. W tym zakresie swoje usługi dostarcza także Assay Consulting (Assay.pl). Wraz z ekspertami Assay przedsiębiorca może uzyskać jeszcze lepsze wyniki niezależnie od branży, w której działa. Więcej informacji o usługach firmy znajdziemy na stronie: Assay.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.