Dom z ogrodem, czyli idealne miejsce

szparagi

Dom z ogrodem, czyli idealne miejsce dla ciebie

Kupno domu z działką to zawsze trafiona decyzja. Nie tylko powiększa Twoją przestrzeń życiową eliminując wrednych sąsiadów, ale też daje Ci większa swobodę! Kochasz się opalać, ale nie znosisz wzroku sąsiadów z bloku naprzeciwko? To zawsze krępujące korzystać z daru lata na oczach wielu innych ludzi. Jeżdżenie do rodziny na wieś, by zjeść karkówkę z grilla albo wegetariańskie szaszłyki, to zawsze tylko koszt benzyny, a pulchny kuzyn i tak wszystko zje zanim Ty wygrzebiesz się z korków pod miastem. Własny dom to zawsze możliwość zrobienia grilla takiego, jakiego chcesz tylko Ty! Nie musisz już męczyć się z kuzynem obżartuchem. Dlatego ważne jest, by planując kupno działki pomyśleć o swoim ogrodzie.

Style ogrodów

Jest wiele rodzajów ogrodów. Szczególnie ważne są tutaj dwa najbardziej znane. Styl francuski i styl angielski. Pierwszy styl charakteryzuje się zaplanowaną aranżacją krajobrazu w naszym ogrodzie. Wywodzi się z czasów jeszcze renesansowych i był niezwykle popularny we Włoszech jako dodatek do pałaców i dworów. Jednak najsłynniejszy ogród w stylu francuskim to ten, który zdobił okolicę Wersalu za czasów panowania Ludwika XIV zwanego „królem słońce”. Ogród taki charakteryzuje się w pełni kontrolowaną przez człowieka naturą. Począwszy od planowania szerokości i wysokości żywopłotu, kończąc na rodzaju i kolorze kwiatów.

Ogrody pełne inspiracji

Drugim stylem jest styl Angielski, który nawiązywał do naturalnych krajobrazów. Ogrody tego typu miały charakter nastrojowy nawiązując do przeszłości, dlatego często wykorzystywano sztuczne ruiny czy też fragmenty świątyń. Tworzyło to niesamowitą aurę tajemniczości.  Ogromna rolę grały przy tym odpowiednio zaplanowane oświetlenia, dodające odpowiedniego nastroju. Nic dziwnego, że Anglicy wydali na świat największe dzieła literackie typu fantasy.