Dysk twardy to podstawa

W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć, czym jest dysk twardy, do czego możemy go wykorzystać, i jaką rolę pełni w funkcjonowaniu komputera. Nowości technologiczne odgrywają ogromną rolę w życiu każdego z nas do tego stopnia, że chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz nie zetknęła się z komputerem. Artykuł skierowany jest głównie do osób bardzo młodych lub starszych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerami.

Dysk twardy określa się jako rodzaj pamięci masowej. Pamięć masowa to inaczej pamięć stała, która umożliwia przechowywanie dużej ilości danych w jednym miejscu. Możemy wyróżnić następujące typy pamięci masowej: nośnik magnetyczny (w tym dysk twardy), nośnik optyczny oraz pamięć współprzewodnikowa.

Pojemność dysków wynosi od 5 MB (przez 10 MB, 20 MB i 40 MB – dyski MFM w komputerach klasy XT 808x i 286) do 4 TB i 6 TB (w laptopach 20-2000 GB). Jak widać zakres przestrzenny jest naprawdę ogromny i świadczy to o bardzo dużym rozwoju technologii z roku na rok.

Jeśli wybieramy dysk twardy – powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych parametrach: pojemność, szybkość transmisji danych, czas dostępu do danych, prędkość obrotowa dysków magnetycznych (obr./min.) oraz średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF). Najlepsze parametry pomogą w sprawnej i szybkiej obsłudze komputera.

Dyski twarde można łączyć ze sobą w tak zwaną macierz dyskową. Osoby zainteresowane budową dysku powinny wiedzieć, że składa się on z talerza lub zespołu talerzy. Talerze te wykonane są najczęściej ze stopów aluminium o wypolerowanej powierzchni pokrytej nośnikiem magnetycznym o grubości kilku mikrometrów. Dodatkowo dysk posiada głowice elektromagnetyczne umożliwiające zapis i odczyt danych. Całość jest dokładnie obudowana, aby zabezpieczyć poszczególne elementy przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli nadal nie wiesz, czym jest dysk twardy, zobacz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.