Dysk twardy to podstawa

W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć, czym jest dysk twardy, do czego możemy go wykorzystać, i jaką rolę pełni w funkcjonowaniu komputera. Nowości technologiczne odgrywają ogromną rolę w życiu każdego z nas do tego stopnia, że chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz nie zetknęła się z komputerem. Artykuł skierowany jest głównie do osób bardzo młodych lub starszych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerami.

Dysk twardy określa się jako rodzaj pamięci masowej. Pamięć masowa to inaczej pamięć stała, która umożliwia przechowywanie dużej ilości danych w jednym miejscu. Możemy wyróżnić następujące typy pamięci masowej: nośnik magnetyczny (w tym dysk twardy), nośnik optyczny oraz pamięć współprzewodnikowa.

Pojemność dysków wynosi od 5 MB (przez 10 MB, 20 MB i 40 MB – dyski MFM w komputerach klasy XT 808x i 286) do 4 TB i 6 TB (w laptopach 20-2000 GB). Jak widać zakres przestrzenny jest naprawdę ogromny i świadczy to o bardzo dużym rozwoju technologii z roku na rok.

Jeśli wybieramy dysk twardy – powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych parametrach: pojemność, szybkość transmisji danych, czas dostępu do danych, prędkość obrotowa dysków magnetycznych (obr./min.) oraz średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF). Najlepsze parametry pomogą w sprawnej i szybkiej obsłudze komputera.

Dyski twarde można łączyć ze sobą w tak zwaną macierz dyskową. Osoby zainteresowane budową dysku powinny wiedzieć, że składa się on z talerza lub zespołu talerzy. Talerze te wykonane są najczęściej ze stopów aluminium o wypolerowanej powierzchni pokrytej nośnikiem magnetycznym o grubości kilku mikrometrów. Dodatkowo dysk posiada głowice elektromagnetyczne umożliwiające zapis i odczyt danych. Całość jest dokładnie obudowana, aby zabezpieczyć poszczególne elementy przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli nadal nie wiesz, czym jest dysk twardy, zobacz więcej.