Ewolucja telefonów komórkowych

Telefony komórkowe powstawały na przestrzeni lat. Metody prób i błędów wynalazców sprawiły, że teraz możemy cieszyć się tym wspaniałym, nowoczesnym urządzeniem każdego dnia.

Pierwszy telefon

Proszę sobie wyobrazić, że pierwszy telefon miał gabaryty walizki podróżnej i ważył ponad 30 kg! Rozmiary telefonów na przestrzeni lat się zmniejszały, technologia ruszyła do przodu i tak w roku 1975 telefon osiągnął rozmiar cegły. W roku 1983 po raz pierwszy wysłano wiadomość tekstową – SMS.

Jeszcze kilka lat temu telefony komórkowe służyły głownie do przeprowadzania bezprzewodowych rozmów. Korzystali z nich głównie przedsiębiorcy. Telefony były duże, ciężkie, przypominały dzisiejsze krótkofalówki. Tempo zmian, które zaszły na przestrzeni lat, jest ogromne. Telefony komórkowe zawierały w swej budowie ochronne klapy, duże wystające anteny. Szałem na rynku był telefon zamykany, podzielony na dwie części bądź telefon z pełną klawiaturą qwerty. W kieszeni ciężko było zmieścić pierwsze modele telefonów. Dziś ciężko to sobie wyobrazić patrząc na cienkie, smukłe smartfony.

Pamiętamy jeszcze pierwsze telefony, których wyświetlacze były zielone, wypełnione szarymi pikselami. Zawierały budzik, kalkulator, niektóre modele posiadały w swoim oprogramowaniu również pikselowe gry. Wtedy nie wyobrażaliśmy sobie nawet, że telefon będzie posiadał aparat, kamerę, czy że będzie dawał tyle możliwości! Ewolucja technologiczna doprowadziła dziś do tego, że telefony komórkowe cieszą wzrok wymyślnym designem, kolorami, dodatkami. Na dobre żegnamy się ze standardowymi klawiaturami, na rzecz dotykowych. Jedyną wadą dzisiejszych modeli komórkowych jest krótka żywotność baterii. Starsze modele w pełni naładowane potrafiły wytrzymać tydzień bez ładowarki, dziś ładowarkę trzeba nosić najlepiej ze sobą cały czas, wynika to być może z większej częstotliwości korzystania z telefonu. Producenci telefonów starają się jednak, aby ich urządzenia były jak najbardziej ekonomiczne, wiele modeli telefonów posiada wbudowaną baterię słoneczną, pozwalając tym samym na lekkie podładowanie urządzenia nim znajdziemy się w domu.

Dziś telefon komórkowy posiada niemalże każda osoba. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia. Telefonu dotykamy kilkaset razy dziennie i nawet nie wyobrażamy sobie, ile bakterii na nim się znajduje. Ponadto każdy telefon z czasem się ubrudzi i porysuje. O tym, jak wyczyścić telefon możesz poczytać tutaj.