Gotowanie na powietrzu

Nie od dzisiaj wiadomo, że posiłki spożywane na świeżym powietrzu smakują o niebo lepiej. Latem zaleca się więc delektować smakami na zewnątrz jak najczęściej. Wspólne obiady w ogrodzie potrafią zbliżyć nawet najbardziej zagorzałych samotników.

Od czego zacząć?

Wszystko musi mieć jakiś początek. By zorganizować w ogóle grilla, będzie nam potrzebne po pierwsze odpowiednie miejsce wyposażone w stolik i ławki. Nie mówimy tu bynajmniej o balkonie, chociaż taka alternatywa także istnieje. Jeśli mamy odpowiednie miejsce, niezbędne narzędzia, by usadowić gości, to nadszedł czas na wybór sprzętu!

Grill, jaki wybrać?

Wybór grilla to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa. Jeśli korzystamy z tej formy przygotowywania posiłków, idealnie sprawdzi się silna, masywna budowla z cegieł. Taki grill przetrwa niejedną biesiadę, odpowiednio zaprojektowany cieszy oko i pełni również funkcje ozdobną ogrodu. Jeśli nie posiadamy działki, zaleca się grill przenośny, stacjonarny. Zaletą posiadania takiego grilla jest możliwość zmiany miejsca biesiady. Grille stacjonarne wyposażone są w wygodne kółka, dzięki którym przenoszenie piecyka nie stanowi większego problemu.

Gazowy, węglowy czy elektryczny?

Rodzaj „zasilania” grilla również ma znaczenie. Nie zabierzemy do lasu grilla, który zasilany jest na prąd, no chyba że mamy agregat prądotwórczy i chcemy przy tym odstraszyć wszystkie okoliczne zwierzęta. Transport butli z gazem również może być kłopotliwy, na takie wycieczki warto więc zakupić grilla węglowego. Poza tym oczywistą sprawą jest, że smak potraw z grilla węglowego jest najlepszy i niepowtarzalny.

W swoim ogródku warto zaopatrzyć się w grilla gazowego. Piecyki te są nieco droższe od węglowych, a ich użytkowanie z pewnością docenią osoby, które nie lubią bawić się w ciągłe doglądanie potraw i ognia. W grillach gazowych wystarczy odpalić palnik gazowy, ustawić odpowiednią temperaturę i od czasu do czasu obrócić pyszną karkówkę czy kiełbaskę na drugą stronę. Warto zaznaczyć, że potrawy z grilla gazowego nie różnią się wiele od tych z grilla węglowego.

Grill elektryczny to dobra alternatywa na biesiadę balkonową lub tarasową. Taki grill wystarczy podłączyć do prądu i czekać aż ruszt się nagrzeje. Czyszczenie tego rodzaju piecyka jest najłatwiejsze, po skończonym pieczeniu wystarczy obmyć ruszt ciepłą wodą.

Potrawy

Temat jest dość obszerny. Przepyszne karkówki, pieczone szaszłyki, kaszanka z pieczarkami, ryba, kiełbasa… Wszystkie te potrawy można przygotowywać według własnego i gości uznania. Warto zaznaczyć, że potrawy pieczone na grillu są zdrowsze od tych smażonych na oleju.

Jeśli zaopatrzyliśmy się w niezbędne elementy do biesiady, posiadamy zapałki i węgiel – można zaczynać. Smacznego! Zobacz więcej.