Hosting dla biznesu – dedykowany czy wirtualny?

hostingProwadząc agencję medialną trudniącą się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych, sklepów www i aplikacji mobilnych, trzeba dysponować serwerem z funkcjonalnym panelem administracyjnym. Z jakiej oferty warto przy tym skorzystać – z serwera wirtualnego czy dedykowanego?

Podstawowe zadanie hostingu

Niezależnie od tego, jaki typ serwera wybieramy na potrzeby prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, hosting jest zawsze miejscem na serwerze, pozwalającym na przechowywanie i udostępnianie danych w sieci internetowej. Dzięki niemu można uruchamiać nowe portale i strony internetowe, wraz z kontami poczty elektronicznej i obszernymi bazami danych. Wszystkie informacje dotyczące tych witryn są przechowywane na serwerze – wirtualnym lub fizycznym.

Wirtualny czy dedykowany?

Na początku prowadzenia działalności w formie agencji medialnej można skorzystać z taniego hostingu wirtualnego. Mała liczba klientów, a tym samym niewielkie potrzeby hostingowe sprawiają, że hosting wirtualny, nazywany również hostingiem współdzielonym, całkowicie spełni oczekiwania klientów biznesowych.

W takim modelu wielu klientów korzysta w tym samym czasie z zasobów jednego, dużego serwera, mając limitowaną ilość miejsca na dysku. Użytkownik współdzieli przestrzeń dyskową, moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM, jak również oprogramowanie służące do zarządzania serwerem.  Ten rodzaj hostingu jest właściwy dla małych firm lub osób rozpoczynających działalność w sieci internetowej.

Serwer dedykowany dla dużych graczy

Oferowany w wielu firmach hostingowych, m.in. w Sprint Data Center, serwer dedykowany jest w przeciwieństwie do serwera wirtualnego, całkowicie we władaniu jednego użytkownika. Otrzymuje on od firmy hostingowej serwer o założonej powierzchni i transferze danych, którym z nikim nie trzeba się dzielić. Przy wyborze takiego serwera należy sprawdzić wszystkie jego parametry i skonfrontować je z potrzebami, jakie posiada klient. Hosting dedykowany jest elastyczny, klient dysponuje jego pełną mocą obliczeniową i dowolnie może go konfigurować za pomocą oprogramowania do zarządzania serwerem dedykowanym. Można tworzyć w obrębie tego panelu dedykowane, własne środowisko programowe. Serwer dedykowany jest właściwy dla dużych firm, zajmujących się biznesem w sieci. Wiąże się niestety z koniecznością uiszczenia większej opłaty miesięcznej, ale za to mamy gwarantowaną niezawodność.