Jak powinna wyglądać pielęgnacja obuwia w zimowym sezonie?

W sezonie zimowym nasze obuwie narażone jest na wiele nieprzyjemnych bodźców, takich jak przemoczenia, deformacje oraz nieestetyczne, jasne przebarwienia. Częste i intensywne opady sprawiają, że staramy się zabezpieczać nasze śliskie podwórka i chodniki. Do tego celu najczęściej używamy piasku, soli. W ostatnim czasie nowym i najbezpieczniejszym pomysłem jest posypywanie śliskich powierzchni zużytymi fusami po kawie. Dlatego też, aby uniknąć przedwczesnego uszkodzenia naszych ulubionych butów, warto o nie odpowiednio zadbać.

Jak należy właściwie przeprowadzić pielęgnację zimowych butów?

Jeśli przebrnęliśmy przez zaśnieżone zaspy w drodze na zakupy, czy też do pracy to zaraz po przyjściu do domu, należy odpowiednio zadbać o swoje buty. Niestety zima to czas zasypanych piaskiem, czy też solą chodników i nie sposób ich uniknąć, przemieszczając się przez miasto. W pierwszej kolejności powinniśmy przy użyciu miękkiej, bawełnianej ściereczki, usunąć zanieczyszczenia. Natomiast, jeśli droga była posypana solą i spowodowała powstanie jasnych zacieków, to warto użyć do ich usunięcia roztworu wody z octem w proporcji 1:1. Innym skutecznym sposobem jest czyszczenie butów miękką ściereczką, nasączoną roztworem zwykłej wody z wodą utlenioną. Do połowy szklanki wody dodajemy 4-5 łyżeczek wody utlenionej. Następnym etapem pielęgnacji jest właściwe osuszenie obuwia przed procesem impregnacji i pastowania.

Osuszanie skórzanych butów powinno odbywać się w pokojowej temperaturze, w pomieszczeniu, które jest przestronne i przewiewne. Naturalna skóra suszona bezpośrednio pod kaloryferem lub suszarką do włosów, może spowodować trwałe uszkodzenie tego materiału. Efektem mogą być stałe zacieki i odkształcenia. Nigdy nie powinniśmy przyspieszać procesu wysychania naszych butów, tylko należy pozwolić im na wyschnięcie w naturalnym tempie. Aby buty zachowały swój odpowiedni kształt, a osuszanie było nieco szybsze, możemy do wnętrza naszego obuwia włożyć absorbujące wilgoć zużyte gazety, czy też papierowe ręczniki. Takie wkłady warto zmieniać co kilka godzin, dzięki temu proces będzie trwał o wiele krócej. Jeśli już udało się nam dokładnie osuszyć swoje obuwie, to dopiero teraz, przy pomocy właściwych preparatów, możemy je zaimpregnować. Jeśli nasze obuwie wykonane jest z naturalnej skóry licowej, a nie posiadamy specjalistycznych środków impregnujących, to możemy do tego celu użyć zwykłego oleju rzepakowego lub też oliwy z oliwek. Pozwoli to zabezpieczyć Twoje buty przed niepotrzebną absorpcją wilgoci z zewnątrz i tym samym ochroni je przed uszkodzeniami.

Jeśli cenisz wysoką jakość oraz jesteś osobą, która nie lubi przepłacać, to szukając właściwych dla siebie butów, powinieneś zapoznać się z ofertą różnych hurtowni obuwia. Tam niezwykle często zdarzają się bardzo atrakcyjne okazje, z których warto skorzystać.

Polecamy!