Jak urządzić otwartą kuchnię?

ID-100154630Otwarte przestrzenie to absolutny hit aranżacyjny ostatnich lat. To nie tylko synonim nowoczesności, to także wygoda oraz ogrom możliwości i rozwiązań, to swoboda, więcej powietrza i światła. Przestrzeń możemy otwierać w różnym stopniu, w zależności od potrzeb – w wersji ekstremalnej występuje całkowity brak podziału na mniejsze części. Raczej nie sprawdzi się to w przypadku wielu domowników na niewielkim metrażu, za to otwarcie kuchni na salon lub jadalnię jest środkiem uniwersalnym.

Idealne zgranie

Trudno odizolować od siebie takie aspekty życia jak przygotowywanie posiłków, rozrywka i relaks. Otwarta przestrzeń sprzyja rodzinnym przedsięwzięciom i pozytywnym wzajemnym relacjom. Kuchnia połączona z pokojem dziennym ma szansę stać się prawdziwym sercem domu, jednak aby wszystko ze sobą współgrało, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Na otwartych przestrzeniach liczy się przede wszystkim spójność stylistyczna. Nie oznacza to, że kolory ścian i mebli muszą być identyczne (choć przykładowo jednolita podłoga sprawi, że powierzchnia wyda się większa). Pamiętajmy zwłaszcza o detalach. Pewne akcenty z salonu możemy przenieść do części kuchennej. Środkiem nawiązującym może być fototapeta (inna w każdym pomieszczeniu, ale w podobnym klimacie). Szeroki wybór fototapet do kuchni oferuje drukarnia Trzy Słowa.

Otwartość umiarkowana

Bardzo ważnym spoiwem otwartej kuchenno-jadalnianej przestrzeni jest stół – to przy nim najczęściej skupia się życie towarzyskie i rodzinne. Stół powinien być umieszczony na granicy dwóch łączonych części wnętrza. Podobną funkcję łącznika może pełnić efektowna i praktyczna wyspa. Jej przeznaczenie zależy od ilości miejsca, jakim dysponujemy oraz indywidualnych potrzeb – możemy umieścić w niej zlewozmywak lub kuchenkę, wydzielić blat roboczy lub zaaranżować barek. Dla tych, którzy obawiają się, że otwarta kuchnia będzie wiązała się z bałaganem i wiecznym, nieprzyjemnym widokiem brudnych naczyń, rozwiązanie stanowi częściowe oddzielenie dwóch przestrzeni. Można je osiągnąć przy pomocy niedużego murku lub fragmentu ścianki, który przysłoni część roboczą. Ciekawym pomysłem jest też pozostawienie pustego otworu drzwiowego.

Wiadomo, że podczas gotowania uwalniają się rozmaite zapachy, a także tłusta para wodna, która następnie osadza się na blatach i sprzętach. Dlatego w otwartej kuchni szalenie ważna jest odpowiednia wentylacja. Warto postawić na fikuśny okap, który oprócz funkcji praktycznej będzie pełnił również rolę ozdoby.

 

fot.freedigitalphotos.net