Muzyka poważna ogólnie

niemcy (2)

Muzyka poważna ogólnie

Muzyka poważna to inaczej muzyka klasyczna. Powszechny podział muzyki poważnej podobny jest do tego, który jest stosowany przy literaturze czy w sztukach pięknych. W specjalistycznych pracach naukowych znajdziemy jednak zupełne inne podziały.

Charakterystyka muzyki poważnej

Muzyką poważną jest muzyka, która przeznaczona jest do słuchania jak symfonia, fuga czy koncert. Zupełnie, czym innym jest muzyka skierowana dla tancerzy np. tango czy walc.

Czym różni się muzyka poważna?

Muzykę poważną od każdej innej dzieli także kilka innych faktów. Pierwszym z nich jest instrumentarium, czyli wyłącznie instrumenty, które dźwięk wydają w sposób mechaniczny, przy braku instrumentów elektrycznych. Drugim elementem jest brak zapożyczeń z innych dzieł. Nie znajdziemy wspólnych elementów utworów u takich twórców jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Fryderyk Chopin. Nie wyklucza to jednak czerpania inspiracji muzycznych w muzyce np. ludowej, która była jednym ze stałych elementów utworów u naszego wielkiego Polaka, Fryderyka Chopina. Dzieła muzyki poważnej, czyli dzieła klasyczne są zapisywane w formie partytur, czyli w języku nut, co blokuje improwizacje.

Aktualna muzyka klasyczna, mimo, że jest kontynuatorką tradycyjnej muzyki poważnej odróżnia się tym, że może być wykonywana w „plenerze”

 Sławni polscy kompozytorzy

Polska w swojej historii także wydała na świat sławnych kompozytorów takich jak Fryderyk Chopin, Jan Ignacy Paderewski, Stanisław Moniuszko. Najbardziej znanym jest ten pierwszy, na którego cześć od 1927 roku, co pięć lat organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Kto wie, może też i Twoje dziecko kiedyś weźmie w tym konkursie udział?