O baśniach braci Grimm

holandia-widok-wakacje

O baśniach braci Grimm

Baśnie braci Grimm są znane każdemu dziecku, jednak niewiele z nas zastanawia się nad tym ile to już pokoleń dzieci boi się o życie czerwonego kapturka oraz dlaczego te baśnie są takie straszne. Wszystko zaczęło się, gdy dwóch braci, Wilhelm i Jacob Grimm postanowili zbadać i opublikować wszystkie dostępne im legendy ludowe i podania. Baśnie braci Grimm stały się ikoną literatury dziecięcej a także motywem wielu późniejszych filmów, kreskówek czy filmów animowanych. W 2005 roku baśnie braci Grimm zostały dopisane przez UNESCO do listy pamięci. Rękopis można podziwiać w muzeum braci Grimm w Kassel.

Ile bracia Grimm napisali łącznie baśni?

Musimy wrócić, zatem do 1812 roku, kiedy to został opublikowany pierwszy tom bajek zawierający ponad 86 pojedynczych bajek. Znalazły się w nim między innymi takie baśnie jak: „Czerwony kapturek”, „ Królewna Śnieżka”, „Śpiąca królewna”, „Baba Jaga”, czy „Kopciuszek”. Tom drugi, wydany trzy lata później zawierał 68 pojedynczych baśni a wśród nich znajdowały się tak znane jak: „Gęsiareczka” czy „Kot w butach”. W między czasie Wilhelm Grimm opublikował „Małe Wydanie”, czyli jego zdaniem najbardziej odpowiednich dla dzieci baśni. Łącznie wszystkie tomy baśni zawierały ponad dwieście różnych opowiadań.

Uniwersalny przekaz moralny

Mimo brutalności tych opowiadań, możemy znaleźć jedną prawidłowość, która uczy nasze dziecko takich wartości jak dobro czy przezorność, dlatego tez wiele z nich kończy się na ogół dobrze. Wyjątkami są tylko: „Baba Jaga”- ucząca zachłanności czy też „Spółka kota z myszą”-gdzie dzieci mogą się od uczyć się łatwo wierności.