Komiks, analiza i historia

518_4191201

Komiks historia nazwy

Wiele osób na świecie i w Polsce czyta komiksy, jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę, co kryję się pod tą nazwą. Dlatego prześledźmy pochodzenia słowa, ale także i krótką historię tej popularnej rozrywki. Samo polskie słowo komiks jest spolszczeniem słów „comic strip”, które w potocznej mowie angielskiej brzmi „comics”. W czasach Polskiej Republiki Ludowej (PRL) komiksy, by ukryć zachodnie pochodzenie słowa nazywano „kolorowymi zeszytami” albo „dymkami obrazkowymi”.

Komiksy i ich historia

Początku tej dziś niezwykle popularnej rozrywki głównie dla dzieci, możemy znaleźć w średniowieczu, gdzie pod rycinami dodawano komentarze. Wraz z rozwojem druku zaczęto do gazet dodawać krótkie satyryczne obrazki, komentujące głównie wydarzenia polityczne. Dopiero w XIX wieku komiksy trafiły na stałe do prasy codziennej i miały charakter stricto humorystyczny. Na początku dwudziestego wieku coraz bardziej komiksy zaczęły wyglądać jak te, które znamy dziś. Aż do połowy XX wieku wszystkie komiksy były drukowane w czarno-białym kolorze.

Polski akcent w historii komiksów

Co ciekawe, pierwszy polski komiks pojawił się już w 1919 roku i był autorstwa Kamila Mackiewicza.  Komiks ten nazywał się „Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia – powieść współczesna”. Komiks ten wychodził regularnie w ramach satyrycznego tygodnika „Szczutek” i doczekał się w sumie 28 odcinków.  Jednak mało, kto z nas wie, że najbardziej popularnym komiksem międzywojnia w naszym kraju był „Koziołek Matołek” wydawany regularnie od 1932 roku. Inne znane w naszym kraju komiksy to „Tytus, Romek i Atomek” oraz „Kapitan Żbik”.