Rodzaje wkładów do filtrów

Filtry wody do urządzenia coraz częściej spotykane w polskich domach. Dzięki nim woda z wodociągów miejskich staje się w pełni zdatna do picia i lepiej nadaje się do mycia, prania, mycia naczyń etc. Aby filtry działały z pełną skutecznością, muszą być wyposażone w odpowiednie wkłady. Tych wyróżnić możemy kilka rodzajów.

Wkłady sedymentacyjne

Nazywane również mechanicznymi, przeznaczone są do usuwania z wody zanieczyszczeń nierozpuszczalnych, takich jak ziarna piasku, drobiny osadów, cząstki mułu. Z reguły stanowią one pierwszy stopień uzdatnia wody w systemach filtrów, złożonych z kilku kolumn filtrujących. Mogą być wykonywane z różnych materiałów, w zależności od tego, jakiego rodzaju zanieczyszczenia usuwają. Są to między innymi:

  • Pianka (włóknina) polipropylenowa
  • Sznurek polipropylenowy
  • Karbowana celuloza powleczona poliestrem
  • Siatka nylonowa

Wkłady węglowe

Zadaniem tego rodzaju wkładów jest usuwanie zanieczyszczeń organicznych oraz związków chemicznych, a także poprawa właściwości wody, czyli jej smaku, barwy oraz zapachu – wyjaśnia specjalista firmy Global Water. Wykonywane są z jednego z trzech materiałów: węgla bitumicznego, węgla antracytowego lub łupin orzechów kokosowych. Działają one dzięki wykorzystaniu zjawiska adsorpcji – polega ono na tym, że na zewnętrznej warstwie wkładu węglowego (adsorbentu) wiążą się cząsteczki zanieczyszczeń. Wkłady mogą być wykonane z tzw. bloku węglowego, czyli sprasowanego węgla bitumicznego bądź z węgla granulowanego, umieszczone w obudowie z tworzywa sztucznego. Przez zastosowanie wkładu należy go wstępnie przepłukać w celu usunięcia z niego z niego pyłu i drobin, stanowiących odpady poprodukcyjne.

Wkłady zmiękczające

Są to tzw. wymienniki jonowe. Zasada ich działania opiera się na zamianie jonów wapnia i magnezu zawartych w wodzie na jony sodu. Do procesu tego dochodzi w trakcie przepływu wody przez wkład, a więc w momencie pobierania wody z kranu. Dzięki tym procesom woda staje się „miękka” – zmniejsza się jej napięcie powierzchniowe, co z kolei sprawia, że woda zyskuje lepsze właściwości nawilżające i rozpuszczające. Widać to szczególnie dobrze przy stosowaniu środków czystości, takich jak mydło czy proszek do prania – rozprowadzone w miękkiej wodzie preparaty bardziej się pienią i wykazują lepsze właściwości myjące. Dodatkowo miękka woda nie powoduje powstawania kamienia zarastającego rury wodne, ceramikę łazienkową czy elementy wewnętrzne pralek i zmywarek.

Wkłady antybakteryjne

Ich zadaniem jest eliminowanie żyjących w wodzie drobnoustrojów – bakterii, wirusów i patogenów. Szczególnie przydatne w oczyszczaniu wody spożywczej, a także zabezpieczaniu samego filtra przez namnażaniem się na nim mikroorganizmów. Należy pamiętać, że skuteczność tego rodzaju wkładów jest ograniczona i mogą one być stosowane wyłącznie do uzdatniania wody o określonym poziomie zanieczyszczeń mikrobiologicznych.