Audio, co warto wiedzieć przed zakupem?

Kupno sprzętu audio bardzo często kojarzy nam się z setką różnych dziwnych parametrów i pojęć technicznych, takich jak moc urządzenia, opór lub pasmo przenoszenia. Przeciętny „Kowalski”, który od czasu do czasu lubi posłuchać muzyki będzie z pewnością czuł się zagubiony w gąszczu dziwnych specyfikacji. Niniejszy artykuł został stworzony dla osób nieobeznanych w tematyce dźwięku i sprzętu audio.

Rozsądna cena i wiele funkcji

Połączenie tych dwóch elementów znajdziemy w popularnych już miniwieżach. Czym właściwe jest miniwieża? Najprościej można powiedzieć, że jest to zminiaturyzowany zestaw hi-fi.  W jednym urządzeniu zajdziemy wzmacniacz, odtwarzacz CD, radio i wiele innych podzespołów. Nie musimy składać i łączyć z sobą wielu odrębnych modułów, wszystko dostajemy w jednym „kawałku”. Wystarczy tylko włożyć wtyczkę do gniazdka i gotowe!

Jeśli zdecydujemy się na „miniwieżę”, powinniśmy wybrać produkt, któregoś z czołowych producentów, jak Sony, Yamaha, Onkyo lub Technics. Nie należy więc kupować najtańszych produktów, ponieważ jakość dźwięku będzie słaba.

Głośniki                  

Zakup głośników jest równie ważny, jak zakup zestawu grającego. Bez dobrych głośników nawet najlepszy sprzęt będzie grał po prostu średnio. Przy zakupie kolumn ważna jest rozwaga. Gdy metraż mieszkania nie przekracza 30 m2, nie ma najmniejszego sensu zaopatrywać się w wysokie stojące kolumny – to strata pieniędzy i konflikt z sąsiadami. Jak zatem wybrać kolumny? Dla przeciętnego fana muzyki wystarczy średniej wielkości zestaw głośnikowy o wymiarach: h <= 50 cm, s <= 25 cm, g <= 35 cm.

Ważne jest wyczucie

Aby wybrać odpowiedni sprzęt, warto samemu przestudiować fora internetowe. Jest to żmudne rozwiązanie, ale najbardziej korzystne. Trudno jest w kilku zdaniach opisać zakup sprzętu audio, ponieważ każdy z nas ma inne oczekiwania wobec produktu. Jedno jest pewne – ważny jest umiar. O tym, jak kupować sprzęt audio przeczytasz tutaj.