Uważaj na słońce latem

Uważaj na słońce latem

O tym, że słońce źle wpływa na skórę i może powodować raka skóry wie każdy. Z pewnością, jest wśród nas wiele osób, których nadmierne opalanie popsuło przynajmniej kilka dni urlopu. Jednak wiele osób bagatelizuje ten fakt i zupełnie nie zwraca uwagi na przestrzeganie kilku zasad, które są bardzo istotne, aby zachować zdrową ładną skórę.

Po pierwsze filtry

Kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne dzielimy na te o niskiej ochronie, czyli SPF 10 i mniej oraz kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym o SPF 50 i więcej. Moc filtra dobieramy indywidualnie, im dłużej planujemy być na słońcu tym moc filtra powinna być mocniejsza.

Słońce po godzinie 14-stej

Prawdą jest, że słońce najbardziej szkodliwe jest do godziny 14-stej. Dlatego w czasie dużych upałów starajmy się w miarę możliwości chronić przed jego promieniami w godzinach południowych.

Nakrycie głowy

Kapelusz, czapka z daszkiem czy chustka na głowie to nie tylko fajny element ubioru, ale także ochrona przed słońcem. Zwłaszcza jeśli dość długo przebywamy na słońcu warto zadbać o nakrycie głowy, aby uchronić się przed udarem słonecznym, którego skutkami jest ból głowy, wysoka gorączka i wymioty. Jedną z metod walki ze skutkami udaru jest kąpiel i umycie głowy w letniej wodzie kilka razy w odstępach co 2-3 godziny.

Poparzenie słoneczne

Kiedy już niestety ulegniemy poparzeniu słonecznemu ratujmy się farmaceutykami, które proponują apteki lub domowe metody, czyli przykładowo kompresy z kefiru, które wyciągną gorączkę. Dlatego na każdym wyjeździe warto mieć dobrze zaopatrzoną apteczkę podróżną, a co powinna zawierać taka apteczka poczytaj tutaj.