Właściwa wymiana powietrza to podstawa.

We współczesnym budownictwie dużą ważność przykłada się do wykorzystywania odpowiednich artykułów. Budując dom lub inny budynek nie możemy zapominać o efektywnej wentylacji w świeżo powstających pomieszczeniach. Urządzeniem podtrzymującym harmonijną cyrkulację powietrza są z pewnością nawiewniki okienne. Umieszczane na sporej wysokości dają nam ciągły dopływ czystego powietrza nie chłodząc przy tym pomieszczeń i nadmiernego hałasu.

W miejscach gospodarczych i zamieszkałych przez ludzi bardzo fundamentalne jest uzyskanie adekwatnej ilości pary wodnej oraz dopływu wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Taką funkcję wypełniają nawietrzaki, które montowane są ponad oknami lub obok umożliwiają poprawną wentylację domu. Zwykle są one wyposażone w system labiryntów zmniejszających hałas z dworu oraz osłonę, zabezpieczającą przed deszczem. Nawietrzaki z blachy ocynkowanej lub chromoniklowej.

Często w budynkach, w którym zalega nadmiar pary wodnej na powierzchni szyb okiennych można zobaczyć kropelki cieczy. Może to być skutkiem tego, że w danym pomieszczeniu nie ma odpowiedniego układu wentylacyjnego. Zbyt duża wilgoć negatywnie oddziałuje na stan zdrowia mieszkańców oraz w wypadku jej długofalowego oddziaływania może być przyczyną powstania grzyba na ścianie lub w środku ściany. Nawiewniki umożliwiają skuteczne odprowadzenie wilgoci i biorą udział w wentylacji całego domu. Ich zamontowanie umożliwia również ograniczenie utraty ciepła i zniwelowanie przeciągów.