Czym właściwie jest alergia?

Co to jest alergia? Tzw. przewlekły katar to w rzeczywistości nieżyt nosa, do którego dochodzi w wyniku alergii. „Katar” to śluzowa wydzielina, wydostająca się z nosa w bardzo dużej ilości. Nos jest zatkany (jego drożność jest ograniczona), osoba chorująca na nieżyt nosa zmuszona jest do oddychania przez usta. Jeśli choroba trwa dłuższy czas – pogarsza się powonienie. Przewlekły nieżyt nosa dotyczy często osób, które cierpią na choroby nerek oraz wątroby, cukrzycę.

Często dolegliwością alergików są opuchnięte oczy. Jak sobie poradzić z tą dolegliwością? Oczywiście należy zakrapiać oczy właściwie dobranymi kroplami, jednak by zminimalizować opuchliznę warto także zastosować domowe sposoby. Doskonałym sposobem jest robienie okładów z czarnej herbaty. Herbata nie może być aromatyzowana (herbata aromatyzowana może powodować podrażnienie spojówek). Trzeba uważać, aby namoczona herbata nie była za gorąca, żeby dodatkowo nie podrażnić wrażliwych okolic oczu. Innym sposobem jest robienie kompresów z chłodnych plasterków ogórka, które należy umieścić na powiekach.

Alergie są bardzo powszechne, to jedne z najczęściej występujących chorób współczesnego świata. Wiążą się z niewłaściwą reakcją układu odpoorniościowego. Zadaniem układu odpoornoiściowego jest ochrona organizmu przed groźnymi drobnoustrojami, jednak czasem układ immunologiczny reaguje nawet na niegroźne substancje (alergeny). Znanych jest kilkadziesiąt tysięcy substancji, które mogą wywołać alergię (substancje te są nazywane alergenami). Zaliczają się do nich między innymi: roztocza, pyłki traw i drzew, sierść zwierząt, pierze. Jeśli chodzi o żywność to alergie powodują przede wszystkim: mleko krowy, białka kurzych jaj, truskawki, pomidory czy owoce cytrusowe. Uczulać mogą również leki i substancje mające kontakt ze skórą, np. wełna, metalowe guziki, kosmetyki. Alergikom często dokucza zatkany nos alergia, łzawienie spojówek, duszności oraz szereg innych objawów. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można się uchronić przed alergią oraz ją leczyć.