Zamrażarki – jaką wybrać?

Żyjemy w takich czasach, gdy nie ma na nic czasu. Dlatego tak ważne są sposoby na jego zaoszczędzenie. Dzięki zamrażalkom rzadziej możemy robić zakupy i co sobotę nie martwić się, co kupić na następny tydzień.

Naturalnie każdy z nas posiada lodówkę, najczęściej taką z wbudowaną zamrażalką. Jednak czasem to nie wystarcza. Nieważne, czy mieszkamy na wsi i hodujemy własne zwierzęta gospodarskie, czy może w naszej rodzinie mamy myśliwego, który częstokroć i zapasu dziczyzny mamy pod dostatkiem, czy po prostu lubimy mieć wszystko pod ręką i w zapasie – dodatkowy zamrażalnik to świetny pomysł na przechowywanie żywności.

Zamrażarka skrzyniowa czy szafkowa?

Zamrażarka szafkowa (szufladowa) przypomina w wyglądzie najzwyklejszą lodówkę. Przezroczyste szuflady dają wgląd we wnętrze i pozwalają łatwo zagospodarować jej wnętrze. Zupełnie inaczej prezentuje się zamrażarka skrzyniowa. Tę otwieramy od góry i do naszej dyspozycji jest spora przedzielana przegródkami komora. W porównaniu do zamrażarki szafkowej mamy o wiele więcej miejsca, ale ze względu na budowę nieco trudniej przyjdzie nam korzystanie z tej przestrzeni.

Gdzie postawić?

Dodatkowej zamrażarki nie potrzebujemy w kuchni, gdzie przeważnie i tak nie mamy zbyt wiele miejsca. Najlepszym miejscem spiżarnia lub w miarę sucha piwnica. Im niższa temperatura wnętrza, tym bardziej wydajna i energooszczędna będzie nasza zamrażarka. W takich zaś pomieszczeniach, gdzie jest więcej miejsca, lepiej sprawdzi się zamrażarka skrzyniowa – pojemniejsza i tańsza w eksploatacji.

Przydatne funkcje

Każdy producent ustala swoje własne unikalne funkcje. Ogólnie możemy podzielić na trzy główne grupy. Funkcje związane z ekonomicznością zamrażarki. Oczywiście mowa tu o wszelkich systemach ograniczenia zużycia energii czy oszczędnym zarządzaniem. Drugą grupą będą funkcje usprawniające proces mrożenia i chroniące nasze mrożonki. Specjalne programy pozwolą w ekspresowym tempie mrozić produkty. Jeśli zaś wkładamy większą ilość świeżych produktów do mrożenia, to specjalna funkcja zamrażarki uniemożliwi wzrost temperatury w komorze. Warto również zainwestować w funkcję „no-frost”, która minimalizuje obecność pary wodnej w komorze zamrażarki i przeciwdziała rozprzestrzeniania się kryształków lodu w komorze.