Autogaz – czyste paliwo

Czystość LPG jest istotna dla około 2 mln 700 tysięcy polskich kierowców korzystających z tego właśnie paliwa. Z raportów przedstawianych przez UOKiK wynika, że właśnie on jest paliwem super jakości, co potwierdza niska liczba zanotowanych odstępstw od reguł. W okresie od stycznia do maja na 136 sprawdzonych próbek autogazu tylko trzy razy stwierdzono złą jakość LPG.

Wysoka jakość LPG jest bardzo ważna w kontekście dzisiejszych systemów gazowych (4. generacja – wtrysk LPG w fazie gazowej) oraz montowanych w nich technicznie dopracowanych elementów jakimi są wtryski. Paliwo o prawidłowej jakości zapewnia ich długotrwałą i bezawaryjne działanie.

Rozważając znaczną liczbę aut która porusza się po naszych drogach należy stwierdzić, że skoro aż tylu kierowców postanowiło zmienić sposób zasilania może znaczyć, że są z tego faktu zadowoleni.

Branża LPG od dłuższego czasu postuluje zastąpienie analizy jakościowej metodą ilościową, polegającą na ustaleniu górnej wartości ilości substancji pożądanych, która nie sprawia póki co niepożądanego działania korozyjnego LPG. Przygotowanie takiej metody bywa jednak dosyć pracochłonne i wymaga zmiany normy na szczeblu europejskim.

LPG na polskim rynku jest paliwem o bardzo dobrej jakości, co potwierdzają raporty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, również użytkownicy pochlebnie wypowiadają na temat dobrej jakości LPG. Wprowadzenie bardziej jednoznacznych sposobów oceniania parametrów LPG mogłoby jeszcze bardziej podnieść jego jakość. Czy wtedy zmniejszeniu ulegnie ilość osób usatysfakcjonowanych z jakości LPG (czyli z instalacji LPG)? Myślę, że nie. W tej kwestii należy systematycznie zwiększać wiedzę warsztatów montujących, co ciągle staramy się czynić na stronie gazeo.pl.