Automatyka – ważny kierunek w inżynierii.

Poddanie automatyzacji działań produkcyjnych, co rozpracowuje automatyka przemysłowa, daje liczne korzyści. Pośród nich możemy wskazać np. duże zwiększenie wydajności, jak i podtrzymanie kontroli przy każdym etapie produkcji. Podobnie istotne jest to, że tak właśnie umniejsza się też awaryjność używanych sprzętów, z uwagi na ich regularną szczegółową diagnostykę.

Wprowadzenie automatyki przemysłowej to przede wszystkim małe koszty dla firm które ją wykorzystują. Dzięki temu można zastąpić pracujących ludzi, na działanie urządzeń. A ponadto daje się w ten sposób zmniejszyć ceny wyprodukowania danych wyrobów, pomniejszyć zużywanie się materiałów i urządzeń, oraz podtrzymać jakość produkowanych rzeczy na tym samym, dużym poziomie, co jest bardzo ważne dla wizerunku przedsiębiorstwa.

Dzisiaj automatyka przemysłowa jest jedną z najszybciej rozwijających się odnóg inżynierii. Wiele osób studiuje ten kierunek, i przykładowo wydział automatyka Wrocław to dość mocna grupa utalentowanych  osób zainteresowanych tą dziedziną, i która zdecydowanie będzie mogła uczynić w niej jeszcze sporo przydatnych innowacyjnych przemian, choć już obecnie gałąź ta stoi na imponującym poziomie i cały czas się ulepsza.

Wyjątkowym przypadkiem jest automatyka przemysłowa, jaka jest kierunkiem wymagającym min. ścisłego umysłu czy dokładności, ale także dużej ilości kreatywności i wyobraźni. Cechy taki pozwalają na przeniesienie się myślami w przyszłość i określenie, co jeszcze dałoby się ulepszyć w tej dziedzinie, dlatego że nigdy nie jest tak, aby nie mogło dziać się lepiej, ekonomiczniej bądź wygodniej.