Budowa domu pasywnego i energooszczędnego

Ostatnio na świecie a coraz częściej w naszym kraju modne staje się budownictwo domów pasywnych a także ekologicznych czy też niskoenergetycznych. Zapewne wynika to z kilku faktów otóż: Polacy coraz częściej przekonują się do odnawialnych źródeł energii, coraz częściej mają większą świadomość dbania o środowisko a bez wątpienie najbardziej przemawia fakt czysto finansowy. Przecież takie budownictwo to:

  • Oszczędność na energii oraz opłatach za ogrzewanie, dogrzewanie
  • Dopłaty z Unii Europejskiej na różne materiały budowlane i instalacje a także (o czym nie wszyscy wiedzą) bardzo ciekawe i atrakcyjne warunki kredytowe na różne produkty. Nie wszyscy wiedzą ale niektóre banki (żeby nie wymieniać konkretnie) oferują bardzo ciekawe pożyczki nawet na takie rzeczy jak baterie umywalkowe z funkcją fotokomórki, które powodują zmniejszone zapotrzebowanie na wodę! Wydaje się to banalne – a jednak! i na takie rzeczy bank udzieli dużo niżej oprocentowanej pożyczki.

budownictwoCzym jednak są takie domy ekologiczne albo pasywne i jak wygląda budowa domu ekologicznego? Aby dom był energooszczędny powinien przynajmniej 35procent energii pozyskiwać ze źródeł odnawialnych. W jaki sposób to uzyskać? Wykorzystując np. do tego celu: energię wiatrową czy też słoneczną do zamiany, której stosuje się modne kolektory słoneczne. Ciekawostką jest fakt, że najlepsze na rynku cechują się skutecznością nawet na poziomie 85%! Kolejną kwestią jest najprostsza wymiana żarówek na te energooszczędne. Temat bardzo kontrowersyjny po ostatnich zmianach w dyrektywach unijnych aczkolwiek wymiana taka pozwala na zaoszczędzenie nawet do 80% energii elektrycznej (przy założeniu, że montowane są w pomieszczeniach w których takie żarówki się świecą długo – chociaż producenci ostatnio bardzo chwalą swoje produkty, że nowoczesne żarówki energooszczędne już rozpalają się znacznie szybciej niż te sprzed kilku lat, co dodatkowo ma zachęcić wszystkich do wymiany). Kolejną kwestia w przypadku takich domów to odpowiednia izolacja ścian, a także właściwy wybór okien. Jednak temat ten jest tak złożony, że nie sposób go omówić w kilku słowach. Nadmienić tylko warto, że w przypadku takich izolacji czy okien należy się przy wyborze kierować współczynnikiem Uw, który jest współczynnikiem przenikania ciepła (czasem określanym innym symbolem) – im niższy tym lepiej dla nas i dla domu.

Jeśli natomiast interesuje cię temat domów energooszczędnych zachęcam do przejrzenia znanych portali budowlanych i innych for gdzie bez problemu znaleźć można rozwinięcie tematu.