Buty spd – nowy trend rowerowy

Od jakiegoś czasu, bardzo popularnym tematem wśród amatorów rowerowych stały się buty spd. Co ukrywa się pod tą nazwą? Odpowiedź jest nieskomplikowana. Jak samo określenie eksponuje są to buty, ale o tylenietuzinkowe, bo niecodziennego przeznaczenia. Od razu pojawia się pytanie „ale jakiego?”. Buty spd, czyli shimano pedaling dynamics, zostały specjalnie opracowane przez pracowników firmy shimano w celu wygodniejszej oraz wydajniejszej jazdy rowerowej. Wszyscy profesjonaliści stosują je wraz z pedałami spd, a teraz co raz więcej amatorów zaczyna się nimi interesować.

Mechanizm stworzony przez shimano deklasuje konwencjonalne pedały platformowe, a w zawodowym światku już zupełnie zastąpił pedały noskowe. Główkujesz się nad tym, dlaczego buty spd stały się takim przełomem? Ich najlepszą cechą jest to, że gdy jedna noga pcha pedał, druga go ciągnie, dzięki czemu podjazdy i przyśpieszanie stają się dużo łatwiejsze. Czyli jak już napomknąłem przede wszystkim wydajność, ale też stabilność, gdyż but nie ma prawa ześlizgnąć się z pedału. Trzeba też nadmienić, że mocowania tutaj stosowane są zupełnie bezpieczne. Podczas wypadnięcia z roweru buty spd odpinają się od pedałów, dzięki żadne kontuzje w związku z tym są nam nie groźne.

To dzięki tym zaletą buty spd zdobywają szeroką rzeszę zwolenników wśród sympatyków jazdy na rowerze. Mniej wyczerpująca jazda pozwala na odleglejsze wycieczki, a co się z tym wiążę na jeszcze większą radochę z jazdy. Koszt takiego ulepszenia roweru nie jest dzisiaj duży. Starczy 300zł, aby dostać dobrej klasy sprzęt, a nawet czasem można upolować coś w mniejszym budżecie.