Choroby zębów, podstawy wiedzy

Choroby zębów

Niestety i zęby są narażone na oddziaływanie różnych niepożądanych przez nas bakterii i wirusów. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie im i dbanie o higienę jamy ustnej. Jakie są najczęstsze choroby zębów?

Próchnica

Prawdziwa królowa chorób zębów. Znaleźć osobę, która nie ma z nią problemu, to prawdziwa sztuka. Statystyki wahają się pomiędzy 90% a 96%, z czego duża część jest tego problemu nieświadoma bądź celowo go ignoruje. Próchnica jest chorobą bakteryjną, która atakuje tkanki twarde zęba. Do jej rozwoju niewiele potrzeba, wystarczą bakterie, cukier i czas. Przed żadnym z tych trzech nie ma żadnego ratunku. Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu zarażonej części zęba i wypełnieniu ubytku. Gdy zostaną zaatakowane głębsze warstwy zęba, pozostaje jeszcze leczenie kanałowe. Aby chronić się przed nią bądź przynajmniej nie wspomagać jej rozwoju, należy regularnie myć zęby i wypłukiwać baterie oraz ograniczyć w swojej diecie cukry.

Zapalenie miazgi

Może mieć bardzo różnorodne przyczyny, od urazów mechanicznych, przez wielość zabiegów stomatologicznych, aż po przeciążenie zęba i nieleczenie próchnicy. Objawia się przede wszystkim silnym bólem zęba i obrzękiem wokół dziąsła. Tej choroby tym bardziej nie lekceważmy, bo jej konsekwencje nie będą przyjazne i prędzej czy później zmuszą nas do wizyty u dentysty.

Zgorzel

Jedna z możliwych konsekwencji zapalenia miazgi prowadzi do martwicy tkanki i poważnego stanu zapalnego. Często przy tej okazji powstają również torbiele i przetoki ropne. Możliwe jest także zapalenie wsierdzia.

Mimo że zęby wydają się mocne i nie dotyka ich wiele chorób, to musimy uważać. A statystyki, pokazują że próchnica dosięgła prawie wszystkich. Jeśli dbasz o swój wygląd, strój i higienę, zadbaj również o zęby!