Ćwiczenia odprężające – joga

W stanach wzmożonego napięcia warto zrobić wszystko, by zrelaksować swoje ciało i odprężyć umysł. Uprawianie jogi to idealny sposób, aby osiągnąć spokój ducha i ciała.

Joga wywodzi się z Indii, jest połączeniem ćwiczeń, medytacji i świadomego oddechu. Wielu ludzi traktuje jogę jako filozofię swojego życia, która harmonię, ciszę i spokój. Poprawia elastyczność ciała oraz ćwiczy koncentrację. Jogini wyznają przekonanie, że asany – czyli ćwiczenia połączone z paranajamą – świadomym oddechem – wydłużają życie i pozwalają żyć w zdrowiu.

Korzyści uprawiania jogi

  • Stymulacja układu nerwowo-mięśniowego
  • Poprawa koncentracji
  • Poprawa uwagi i logicznego myślenia
  • człowiek staje się odporny na stres
  • Poprawa metabolizmu

Jogę dzielimy na siedem stopni zaawansowania, każdy z nich zakłada ten sam cel – życie w harmonii, szczęściu, zdrowiu oraz spokoju, jednakże każdy naucza czego innego.

Pierwszym stopniem zaawansowania jogi jest hatha-joga. Opanowanie tej sztuki daje możliwości odkrywania kolejnych stopni. Jest to pierwszy stopień na drodze do rozwoju duchowego. Hatha-joga uczy o tym, by akceptować samego siebie, prawidłowo wykonywana umożliwia równomierne przepływanie życiodajnej energii.

Drugim stopniem zaawansowania jest joga o nazwie bhakti-joga. Ta filozofia uczy, jak pomagać innym, jak kochać drugiego człowieka, oraz jak być posłusznym i żyć z innymi w zgodzie. Asany wzbogacone są o śpiew.

Kolejnym stopniem zaawansowania, w którym filozofia naucza o tym, czym jest bezinteresowność oraz posłuszeństwo, to karma-joga. Na tym etapie ważne jest, by wierzyć w Karmę, czyli filozofię przyczynowo-skutkową, czyli co sami damy, wróci do nas.

Czwarty stopień zaawansowania to mantra-joga. Filozofia ta skupia się głównie na mantrach, które mają zapewnić prawidłowy przepływ energii.

Piąty stopień zaawansowania kładzie nacisk na medytację. Jej nazwa to dżniana-joga.

Kolejny stopień zaawansowania – szósty – radża joga, to podsumowanie dotychczasowych postępów. Na tym etapie jogin rozumie wszystko, co go otacza, a przede wszystkim kocha i rozumie siebie.

Ostatni stopień zaawansowania – tantra joga – jest przeznaczona dla osób duchowo rozwiniętych i wyzwolonych, którzy pojęli sens istnienia. Wiosną warto pomyśleć o aktywności fizycznej. Zobacz więcej.