Czy inwestowanie w grunty jest opłacalne?


Czy ziemia jest na wagę złota? Czy warto jest inwestować w grunty, mając duże szanse na wyraźne zyski? Według badań to właśnie one są najpewniejszymi przedmiotami inwestycji. Można je uznać za nietypowe inwestycje, gdyż nie ma możliwości ich ulokowania w banku. Jednak to właśnie na ziemi można osiągnąć rozliczne korzyści.

 

Grunty dobrem nieskończonym

Mamy tylko tyle, ile dała nam Matka Natura, a zatem w pewnym momencie również wolne grunty się skończą. Już teraz obserwuje się coraz więcej inwestycji realizowanych na podmiejskich terenach, a w planach wciąż ich przybywa. Deweloperzy chcą się zabezpieczyć i szukają najlepszych gruntów pod zabudowę. Firma doradcza Wealth Solutions przyznaje, że to właśnie te ziemie, które znajdują się na obrzeżach miasta, jak też tuż za ich granicami są dzisiaj najlepszą inwestycją, gdyż wkrótce mogą być one na wagę złota.

Trend wzrostowy

Inwestycja w działkę jest z pewnością sposobem na długoterminowy zysk. Ostatnie lata pokazały, że roczna wartość gruntów może wzrosnąć nawet o 20%. W 2008 roku giełda przechodziła kryzys, wiele dóbr straciło na wartości, a inwestorzy drżeli o swoje zyski, które zamieniały się w straty. Inaczej było w przypadku gruntów, te nieustannie charakteryzowały się trendem wzrostowym. To wyjątkowa inwestycja, która jeszcze nigdy nie zawiodła.

Bieżące profity

Czekać na zyski nie trzeba pasywnie, na gruntach można zarabiać na bieżąco. Dobrym sposobem na zyski jest dzierżawa nabytej ziemi. Zyski być może nie będą duże, ale zawsze to świadomość, że czerpiemy korzyści z tego, co mamy. Możliwe jest zyskanie 1-3% wartości hektara rocznie. Może się okazać, że nie zarobimy zbyt dużo, jednak z pewnością nie będziemy musieli liczyć strat.

Na pewno nie stracimy

Przyglądając się cenom gruntów, , można dostrzec ich wzrosty i spadki. Jeżeli jednak poszerzymy horyzontu i spojrzymy na nie w kontekście długoterminowej inwestycji, dostrzeżemy, że to nieustanny wzrost cen. Wraz z wejściem do Unii Europejskiej nastąpił wyraźny wzrost cen gruntów. Każdy kolejny rok to coraz wyższe ceny. Według specjalistów, w tym również Wealth Solutions, trudno jest przewidzieć, ile zyskamy. Może być to 5%, a równie dobrze 200%, zawsze to jednak zysk.