Czym jest anafilaksja?

Czym jest wstrząs anafilaktyczny (inaczej anafilaksja)?. Jest to silna reakcja alergiczna, która bardzo często stanowi zagrożenie dla naszego życia. Zasadniczą przyczyną anafilaksji jest nadmierna reakcja naszego organizmu na dany alergen. Najczęstszymi alergenami przy wstrząsach to jedzenie, medykamenty oraz toksyny insektów. Wstrząs anafilaktyczny najczęściej obejmuje całe ciało. Nie ma ogólnie przyjętej zasady dotyczącej czasu w jakim może nastąpić wstrząs od momentu kontaktu z alergenem. Może to być kilka minut lub nawet do ośmiu godzin.

Nawet, będąc ostrożnym wobec tego co się dzieje w naszym otoczeniu, to szok anafilaktyczny może się pojawić w niespodziewanym momencie. Ważne zatem, aby osoby, które już doświadczyły takiego ataku, miały przygotowane właściwe wstrząs anafilaktyczny postępowanie. Najistotniejszą zasadą o której powinno się pamiętać to noszenie strzykawki z epinefryna (często spoglądając na datę ważności). Warto także zapoznać się z ulotkami odnośnie tego typu strzykawek. W dodatku można samemu trenować wstrzykiwanie substancji za pomocą wstrzykiwacza demonstracyjnego. Dobrze jest także nosić non stop przy sobie zaświadczenie od lekarza dotyczące kłopotów z anafilaksją i rodzajów alergenów na które jesteśmy uczuleni.

Jakie objawy ma szok anafilaktyczny? Przeważnie w jednym momencie występuje bardzo wiele objawów. Reakcja alergiczna jest zazwyczaj natychmiastowa, choć zdarza się nawet po ośmiu godzinach! (niezwykle rzadko). Najważniejsze wstrząs anafilaktyczny objawy na które powinniśmy zwrócić uwagę to pokrzywka skóry (szczególnie u osób uczulonych na dany pokarm),momentalne obniżenie ciśnienia, duszności, torsje, chrypka, zawroty głowy czy kołatanie serca. Występują także takie przypadki, gdzie bez wcześniejszych objawów, osoba natychmiast mdleje (przeważnie po ugryzieniu owada albo po wstrzyknięciu dożylnie lekarstwa na który ma się alergię). W takich  trudnych przypadkach powinno się działać błyskawicznie, a więc udzielić wstrząs pierwsza pomoc, która z dużym prawdopodobieństwem ocali komuś życie.