Czym jest generator pary?

Żelazko to skuteczne urządzenie do prasowania, które działając wysoką temperaturą stopy rozprostowuje zagniecenia tkanin. Niestety ma też swoje ograniczenia. Zbyt wysoka temperatura powoduje bezpowrotne przypalenie delikatnych tkanin, przez co ubrania na ogół nie nadają się już do użytku. Z kolei, w przypadku grubych tkanin nawet wysoka temperatura nie przeniknie przez całość tkaniny i nie wyprostuje jej zastanych nierówności.

Stąd z pomocą przychodzi generator pary, który tak jak sama nazwa wskazuje, prasuje głównie siłą pary, a nie temperaturą.

Generator pary prasuje silną parą

Generator pary, czy inaczej stacja pary, posiada duży zbiornik na wodę o pojemności około 1,5 – 2l oraz wbudowany boiler do jej podgrzewania. Boiler gotuje wodę i zamienia ją w parę. Para z kolei jest transportowana przewodem do stopy pary, a stopa poprzez otwory parowe rozprowadza i wtłacza ją pod wysokim ciśnieniem w prasowaną tkaninę. Lekko zwilżone, włókna tkaniny powracają do swojego naturalnego kształtu, bez mechanicznych zagnieceń.

Zalety generatora pary

Generator pary posiada unikalne zalety, których nie ma żadne tradycyjne żelazko parowe. Przede wszystkim, wtłaczając w tkaninę ogromne ilości pary, włókna materiałów są bardziej podatne na kształtowanie, czyli rozprostowanie. Już za jednym pociągnięciem generatora po tkaninie, uzyskasz jeszcze lepszy efekt prasowania niż żelazkiem miałoby się prasować w tym samym miejscu kilka razy. Co więcej, działając głównie ilością pary, a nie temperaturą stopy, nie przypala tkanin. Niezależnie czy prasujesz grube płaszcze czy koronki, żaden materia nie ulegnie zniszczeniu. Dodatkowo, wysoka ilość i temperatura pary dezynfekuje materiały, zabija wirusy i bakterie. Możesz usunąć nieprzyjemne zapachy po wizycie w restauracji albo dymu tytoniowego bez konieczności całkowitego prania ubrań.

Wady generatora pary

Jedyne wady generatora pary to jego waga i cena. Generator napełniony wodą jest dosyć ciężki, ale tutaj znaleziono rozwiązanie – pojemnik na wodę jest wyjmowany i można go łatwo napełnić jak i opróżnić przed przenoszeniem na deskę lub do szafy po skończonej pracy. Co do drugiej wady, wysokiej ceny – ze względu na większe zaawansowanie techniczne i posiadanie większej ilości podzespołów od zwykłego żelazka parowego, nie jest to kwestia do łatwego przeskoczenia, dlatego zastanawiając się nad zakupem generatora pary, ten czynnik także musi być uwzględniony.