Czym są druty oporowe?

Wysokie temperatury bywają niszczycielskie nawet dla różnych metali i ich stopów. Mimo wszystko w przemyśle, czy w wielu innych branżach, potrzebne są materiały, które będą wytrzymałe i odporne na temperatury sięgające znacznie ponad 1000 stopni Celsjusza. Druty oporowe kanthal to druty wykonane z takich stopów metali, których używa się na przykład do produkcji grzałek i innych akcesoriów potrzebnych w gastronomii. Generalnie produkuje się z nich różne elementy grzejne, wykorzystywane na przykład w przemyśle, w hutach.

Rodzaje drutów oporowych kanthal i ich zastosowanie

Szeroki wybór drutów oporowych marki kanthal pozwala na ich zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Druty zapewniają wysoką wytrzymałość nawet na temperatury sięgające 1500 stopni Celsjusza. Jeden z najpopularniejszych modeli to model kanthal d, który został wykonany ze stopu pozwalającego na pracę w temperaturze do około 1300 stopni. Istnieje bardzo szeroki wybór tego typu drutów, począwszy od takich o średnicy 0,03 mm, aż do prętów o średnicy sięgającej 16 mm. Następna bardzo popularna propozycja to druty oporowe Nikrothal, które są wykonane z mieszanki pozwalającej na pracę w temperaturze do 1200 stopni Celsjusza. W swoim składzie nie posiadają one żadnych domieszek żelaza.

Dzięki temu są niezwykle odporne na pojawienie się korozji i rdzy. To produkty bardzo wysokiej jakości, niezwykle wytrzymałe, sprawdzające się podczas ciągłej pracy w tak wysokich temperaturach. Druty takie z reguły są kupowane w postaci szpul, na jednej może znajdować się nawet kilkadziesiąt metrów. Tak duża ilość tego materiału jest zamawiana przez ogromne firmy, natomiast osoby prywatne czasami samodzielnie wykonują z drutu oporowego na przykład grzałki. Często poszukują go różni majsterkowicze, którzy we własnym zakresie tworzą konstrukcje do wypalania w wysokich temperaturach, do ogrzewania. Dla biznesu druty oporowe kanthal kupuje się właśnie w postaci szpul, na które nawinięto nawet do 100 m drutu gotowego do wykorzystania w pracy.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.gutex.pl/