Dopłaty dla rolników z UE

Już prawie dziesięć lat Polska jest integralną częścią Unii Europejskiej. To przełomowe wydarzenie spowodowało wiele zmian w Polsce. Dokonały się one w licznych obszarach życia i dotyczą właściwie każdej z grup społecznych i zawodowych. Bez wątpienia, rolnicy są jednymi z tych, którzy najliczniej korzystają z możliwości otrzymania dopłat.

dopłaty dla rolników; fot.: sxc.hu

dopłaty dla rolników; fot.: sxc.hu

Aktywność polskich gospodarzy rolnych w tym obszarze jest spora i z upływem czasu zwiększa się. Statystyki wskazują, że największa ilość wniosków o płatności bezpośrednie składają polscy rolnicy. Wyprzedzamy w tym rankingu wszystkie państwa należące do UE. To bardzo pozytywny objaw. Świadczy o kolosalnej zmianie także w sposobie myślenia Polaków, którzy jeszcze do niedawna uważali, że dopłaty z Unii Europejskiej to kolejna rozreklamowana akcja, w której tylko inni mogą zyskać. Tymczasem bieżące informacje pozwalają nam sądzić, że następne lata po raz kolejny będą wielkim sukcesem polskiego rolnictwa i nadal będziemy notować tak dynamiczny rozwój w tym obszarze.

Na co można otrzymać dofinansowanie? Istnieje bardzo wiele kierunków, które wspierane są przez UE. Dopłaty dla rolników przeznaczane są na rozwój gospodarstw, na ich bieżące prowadzenie, na zwiększenie własnych kompetencji lub też kwalifikacji swoich pracowników. Wiele dotacji przeznaczanych jest również na modernizację rolnictwa w naszym kraju a także na program rolnośrodowiskowy.

Ten temat wymieniony na końcu jest niezwykle interesujący, bo można dość intrygująco powiedzieć, że dopłaty odbiera się nie za działanie a za jego zaniechanie. Ujmując zagadnienie mniej zawile chodzi o nie wykonywanie prac rolnych na działkach, na których stwierdzono naturalne siedliska zwierząt bądź roślin objętych ochroną. Wykonywane w normalnym trybie prace rolne dokonałyby nieodwracalnych zmian w przyrodzie. W odniesieniu do tych faktów na niektórych terenach wskazane jest zrezygnowanie z działań rolnych. Oczywiście jeśli tereny te są własnością rolników należeć im się będzie finansowa rekompensata. A są to zauważalne kwoty. Dopłaty obliczane od każdego hektara pola i wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Unia intensywnie wspiera również zmianę pokoleniową w rolnictwie. Zagwarantowane są dopłaty dla młodych rolników w wysokości nawet 100 tysięcy złotych. Trzeba co naturalne spełnić szereg kryteriów, jednak warto postarać się przy tak znaczącym wsparciu z drugiej strony.