Druk cyfrowy i offsetowy, czyli nazewnictwo

ID-10049194Przeciętnemu Polakowi nazwy druk cyfrowy i offsetowy nie za wiele mówią. Pod ich tajemniczym mianem kryją się jednak zwyczajne, bliskie nam przedmioty. Pojęciem druku offsetowego określa się, bowiem rozdawane na ulicy ulotki, maleńkie wizytówki, czy pocztówki i plakaty, a więc projekty o wysokim nakładzie. Jeśli chodzi o druk cyfrowy intuicja podpowiada nam, że jest to coś związanego z komputerem i cyfryzacją. Co dokładnie jednak oznacza ten termin? Sprawdźmy.

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to nic innego jak materiały przeznaczone do druku przyniesione w formie danych komputerowych (Więcej na: http://www.trzyslowa.pl/druk-offsetowy-i-cyfrowy) Najbardziej popularną formą druku cyfrowego jest metoda laserowa. Jest on wykorzystywany do druku niewielkiej ilości materiałów konferencyjnych, reklamowych i biznesowych, czyli wszędzie tam gdzie druk offsetowy jest nieopłacalny. Niewątpliwą zaletą druku cyfrowego jest to, że stworzone w ten sposób materiały, są bardzo dobrej jakości, zarówno w kolorze, jak i czerni. Zlecenia te są realizowane natychmiastowo, ,,od ręki’’. Nie ma, więc potrzeby wcześniejszej obróbki projektu przed drukowaniem.

Od czego zacząć?

Słownictwo polskie, choć bogate, niestety czasem utrudnia życie swoim użytkownikom. Kiedy wiemy już, co kryje się pod mianem tych tajemniczych określeń, możemy zastanowić się nad samym procesem druku. Do drukarni wieloformatowej, lub studia reklamy możemy przyjść z własnym projektem, lub zlecić jego wykonanie. Cena przygotowania go waha się od 30 do 150 złotych netto w zależności od wkładu pracy, jaki muszą włożyć graficy firmy. Oprócz formy stricte graficznej, istotny jest również tekst, który tworzymy według jednej zasady: im krócej, tym lepiej. Dobry tekst nie jest długi, lecz chwytliwy i zawiera zrozumiały dla odbiorcy komunikat.

Jeśli jednak zlecamy przygotowanie projektu firmie, najlepiej uprzednio wysłać im mailowo tekst, pod który ma zostać przygotowana szata graficzna. W przypadku, kiedy chcemy uniknąć nieporozumień, możemy wybrać się do siedziby drukarni i opowiedzieć, jak wyobrażamy sobie przyszłą wizytówkę, ulotkę, czy plakat. Na miejscu dokonana zostanie wycena projektu. W ciągu dwóch dni graficy przygotują propozycję, którą zaakceptujemy, bądź nie. Jeśli konieczna będzie korekta, trzeba poczekać kolejne 2 dni, aż specjaliści dostosują projekt do naszego wyobrażenia i potrzeb.

 

 

fot. freedigitalphotos.net